Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Bani obtinuti din freelance
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Bani obtinuti din freelance

Dacă ești freelancer ocazional si câștigi o sumă nu prea mare, cum declari la anaf? Am avut două proiecte individuale din românia, unde la ambele am primit 2000 de lei. Deci am in jur de 4000 de lei in paypal. Trebuie să declar neaparat cum am facut acești bani daca doar lucrez ca freelancer ocazional, de câteva ori pe an ca sa am bani pentru utilități + bani de buzunar? Trebuie să declar după fiecare proiect sau la final de an? Am aflat că esti obligat de lege sa declari veniturile facute pe persoana fizica daca ele depasesc 22800/an. Trebuie să-mi declar veniturile din freelancing chiar dacă nu fac acea sumă pe an? Va rog sa-mi explicati ca la prosti ca sunt putin mai greu de cap . Multumesc anticipat de intelegere !
~ Conținut șters la cerere ~