Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... O salariata revine din concediu crestere copil mai ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

O salariata revine din concediu crestere copil mai devreme cu ...

O salariata revine din concediu crestere copil mai devreme cu o luna, tatal urmand sa beneficieze de ultima luna de concediu crestere copil. Potrivit prevederilor art. 60 alin.(1) lit. e) din Codul muncii si ale art. 25 alin. (2) din OUG nr.111/2010, este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu salariatei/salariatului care se afla, dupa caz, in concediu pentru crestere copil in varsta de pana la un an sau de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, precum si salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie. Interdictia se extinde, o singura data, cu 6 luni, dupa revenirea definitiva a salariatei/salariatului in unitate. Firma si-a restrins activitatea si ii desfiinteaza postul este posibil acest lucru? salariata nefiind in plata stimulentului de insertie.
Nu mai exista acea interdictie de 6 luni ...prin urmare, la revenire daca nu se afla in plata stimulentului de insertie, poate fi concediata.