Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Daca parintii unui copil de 3 ani nu sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Daca parintii unui copil de 3 ani nu sunt căsătoriți ...

Buna ziua! Daca parintii unui copil de 3 ani nu sunt căsătoriți si s-au separat, mama se poate muta in alt oras cu copilul,dându-i drept de vizita tatalui? Este obligată sa ramana in orasul in care este si tatal pentru a-l putea vizita si lua oricand?
Se poate muta cu tot cu copil. Daca parintii nu se înțeleg, se apeleaza la instanta.
Dacă părinții sunt separați atunci este indicat ca mama sau tatal sa deschida proces în instanta prin care sa solicutati stabilirea domiciliului copilului la unul dintre părinți, drept de vizita pentru celalalt parinte, plata unei pensii de întreținere, exercitarea in comun sau exclusiv a autoritatii parintesti, etc.
În caz contrar, ambii părinți au drepturi egale și riscați sa faceți un ping pong cu copilul fără sa va dați seama.
Contactați un avocat și o sa va explice în detaliu toate aspectele.
Avocat Neagu Elena, Avocat