Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum poate deveni un sot coproprietar pt un bun ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum poate deveni un sot coproprietar pt un bun achizitionat anterior casatoriei dar la care a participat prin plata ratelor bancare.

Buna ziua, va rog sa ma ajutati in lamurirea urmatorului aspect:
Am achizitionat un apartament prin credit bancar. Dupa 2 ani m-am casatorit si am achitat ratele impreuna. Pe contractul de vanzare cumparare eu figurez ca si proprietar. Mai exista vreo posibilitate prin care sotul sa fie proprietar/coproprietar al apartamentului, in afara de variantele donatie sau vanzare-cumparare a 50% din apartament? Multumesc.
Va schimbati regimul matrimonial in cel al comunitatii convenționale de bunuri, incheiati o convetie matrimoniala prin care includeti imobilul in comunitatea de bunuri.
Ati terminat de achitat creditul? Daca nu, includeti si casa și creditul, va trebuie sa luati acordul bancii.
Actele se fac la notar.
gi-jane2, moderator
Am terminat creditul. Am sa merg din nou la notar, cu solutia oferita de dvs. Multumesc pentru raspuns.