Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bun dobandit inainte de casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bun dobandit inainte de casatorie

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Inainte de casatorie, am cumparat impreuna cu sotia mea (pe atunci iubita) un apartament prin programul Prima Casa, cu credit bancar pe 30 de ani. Deoarece nu eram casatoriti, banca nu a acceptat atunci un credit comun, prin urmare, eu am devenit titularul creditului, iar sotia mea coplatitor, De atunci si pana in prezent platim ratele impreuna, relatia noastra merge foarte bine, nu avem neintelegeri, insa ne gandeam ca asa cum toate bunurile achizitionate de atunci si pana in prezent sunt pe numele amandurora, asa ar fi moral sa fie si cu apartamentul.
1. Ce putem face in acest sens?
2. In cazul in care mie mi se intampla ceva, este posibil ca cei din familia mea sa ceara parte din apartament?
Multumesc frumos pentru raspuns!
1. Donati sotiei o cota de 50%.
2. Daca nu aveti copiii care sa va mosteneasca atunci la mostenire pot veni si din rudele dvoastra.
Donatia e revocabila pe perioada căsătoriei, plus ca dacă aveți părinți sau alta categorie de mostenitori rezervatari-copii, pot ataca donatia.
Ați putea să vă schimbați regimul matrimonial cu cel al comunității convenționale și sa includeți bunul în comunitatea de bunuri. Analizați costurile fiecărei variante și hotărâți în consecință. Pt oricare varianta, aveți nevoie de acordul băncii, citiți contractul de ipoteca.
gi-jane2 a scris:

Ați putea să vă schimbați regimul matrimonial cu cel al comunității convenționale și sa includeți bunul în comunitatea de bunuri. Analizați costurile fiecărei variante și hotărâți în consecință. Pt oricare varianta, aveți nevoie de acordul băncii, citiți contractul de ipoteca.

Ati putea sa-mi explicati ce inseamna asta si ce presupune? Unde anume se face acest schimb al regimului matrimonial si ce implica el? Ceea ce imi doresc eu este sa fim proprietari amandoi...asa cum erau parintii nostri!
Multumesc!

mar_tin, utilizator
Totul se rezolva la notar, acolo aflați și despre costuri.
Citiți in link-uri despre ce presupune acest regim.
[ link extern ]

Nu ar fi rău să vă sfătuiti cu un avocat înainte
Multumesc!