Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara.Va rog frumos,daca se poate,sa ma lamuriti ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara.Va rog frumos,daca se poate,sa ma lamuriti si pe mine ...

Buna seara.Va rog frumos,daca se poate,sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea speta.O prietena,despartita in fapt de foarte multi ani de sotul ei,a introdus actiune de divort,( are calitatea de reclamanta ) prin care a cerut ca divorțul să fie pronunțat din culpa sa exclusivă,cerand totodata si revenirea la numele de fata,detinut anterior casatoriei.Instanta s-a pronuntat in luna iunie astfel``Admite cererea formulată de către reclamanta.......//Dispune desfacerea căsătoriei părților, consfințită prin Certificatul de căsătorie......din culpa exclusivă a reclamantei.Dispune ca pârâta să revină la numele purtat anterior încheierii căsătoriei, respectiv....Intrucat instanta a scris in hotare ``parata``,in loc de reclamata,s-a cerut indreptarea erorii materiale printr-o cerere adresata instantei.In aceste conditii si avand in vedere ca au trecut cele 30 de zile de la comunicare,se poate considera ca fiind divortata? Pt cererea de indreptare a erorii instantei s-a stabilit termen in septembrie.Solutionarea acestei cereri mai are vreo legatura cu fostul sot? Multumesc frumos pentru lamuriri.
~ Conținut șters la cerere ~
Am inteles.Oare se poate legaliza aceasta hotarare si folosi pentru a schimba cartea de identitate sau trebuie asteptata indreptarea materiala ?