Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am vandut o masina lego pe olx, pozele erau reale, ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am vandut o masina lego pe olx, pozele erau reale, ...

Buna ziua. Am vandut o masina lego pe olx, pozele erau reale, s-a trimis prin Fan Curier cu deschidere la domiciliu. Persoana a preluat coletul, iar dupa cateva ore mi-a scris ca de fapt acel lego nu este original, ca este contrafacut si ca nu il mai vrea si doreste banii pe el. Suma este de 200 RON. Pozele dupa cum am spus erau reale, el a vazut cum arata si ca nu si-a dat seama din poze, chiar daca stia ca exista astfel de lego-uri contrafacute. Eu il aveam primit de la o cunostinta pentru fiul meu, nu stiam ca este fals sau nu. Doar ca e identic cu originalul si ca nu are acel logo. Eu nu am mai fost de acord sa il iau, mai ales ca mi-a spus asta. Tot ce m-a intrebat, eu i-am raspuns. Nu m-a intrebat dinainte daca e original sau fals. Persoana respectiva m-a dat in judecata si acum nu mai renunta, probele sunt deja la parchet si aia e. Ce se poate face in acest caz? Sunt eu vinovat, am posibilitatea de a castiga procesul daca se ajunge acolo? Multumesc!
Adata85, utilizator
Daca va aflati in faza de urmarire penala si se merge pe incadrare la fapta de inselaciune, actiunea penala nu va putea fi pusa in miscare niciodata pentru ca art.. 16, alin. 1, lit. b din Codul de procedura penala stipuleaza ca actiunea penala nu poate fi pusa in miscare daca fapta nu a fost savarsita cu vinovatia prevazuta de lege. Forma de vinovatie ceruta pentru infractiunea de inselaciune este Intentia. Ori petentul nu va putea proba niciodata ca ati avut intentia sa inselati pe cineva, caci aceasta intentie nu rezulta de nicaieri, mai ales ca exista posibilitatea deschiderii coletului la primire.
Nu vă faceți griji nici pentru deranj.
Primul care va fi citat la secția de poliție va fi reclamantul, pentru lămuriri.
Îl vor întreba de ce nu a verificat coletul la livrare așa cum avea dreptul.
Își vor da seama imediat că nu aveți nici o vină.
Și aici se termină.
mitabiciclista, utilizator
Nu a pretins nimeni ca a schimbat firma de curierat continutul pachetului.

Deschiderea coletului la primire ii permite firmei de curierat sa cantareasca si sa verifice fotografic pachetul inainte ca destinatarul sa poata sustrage sau inlocui continutul. Acest sistem este conceput pt a nu implica firma de curierat si s-au firma lor de asigurari intr-un litigiu intre expeditor si destinatar.

Daca deschiderea coletului la primire nu s-a intamplat defapt (trebuie efectuata de curier, nu de destinatar) atunci nu conteaza ca ar fi existat posibilitatea.

Expeditorul recunoaste ca nu stie diferenta intre Lego original si clone Lego (alte materiale, fara logo, etc) din China (cam de 10 ori mai ieftine). Pentru ca expeditorul a pretins ca vinde Lego (deasemenea marca inregistrata, degeaba intra in limba romana, mai ales daca e scris cu litera mare) destinatarul a fost inselat.

Chiar daca nu se poate demonstra rea intentie inainte de a trimite pachetul fapta este aceeasi pentru ca tot expeditorul recunoaste ca a inteles ulterior diferenta intre Lego original si clona Lego dar a refuzat inapoierea banilor fara niciun motiv altul decat ca nu stia inainte de tranzactie ca vinde altceva decat spune ca vinde.

Pentru ca expeditorul deja a recunoscut toate de mai sus este bun de plata. Inclusiv daune de judecata.

mitabiciclista a scris:

Nu vă faceți griji nici pentru deranj.
Primul care va fi citat la secția de poliție va fi reclamantul, pentru lămuriri.
Îl vor întreba de ce nu a verificat coletul la livrare așa cum avea dreptul.
Își vor da seama imediat că nu aveți nici o vină.
Și aici se termină.

Oxygens, utilizator
Destinatarul este singurul care face verificarea la livrare pentru ca el este singurul care știe ca a cumpărat și poate compara cu ce a primit.
Dacă nu corespunde refuză livrarea.
Mai clar ,pas cu pas:
Destinararul deschide coletul,verifica cutia,vede ca nu scrie Lego (cum pretinde ca a văzut ca scrie pe cutia din anunț) deci nu e ce a cumpărat și da cutia înapoi curierului.
Ce verifica curierul la livrare,greutatea?
Cum poate sustrage destinatarul conținutul coletului în fața curierului?
mitabiciclista, utilizator

mitabiciclista a scris:

Destinatarul este singurul care face verificarea la livrare pentru ca el este singurul care știe ca a cumpărat și poate compara cu ce a primit.
Dacă nu corespunde refuză livrarea.
Mai clar ,pas cu pas:
Destinararul deschide coletul,verifica cutia,vede ca nu scrie Lego (cum pretinde ca a văzut ca scrie pe cutia din anunț) deci nu e ce a cumpărat și da cutia înapoi curierului.
Ce verifica curierul la livrare,greutatea?
Cum poate sustrage destinatarul conținutul coletului în fața curierului?

Teoretic firmele de curierat (Amazon de exemplu face asta automat) inscriu greutatea *exacta* (la miligram) la receptia pachetului, fiind una din metodele pt combaterea fraudelor.

Desfacerea pachetului *la livrare* presupune (asa cum este subinteles) prezenta curierului. Altfel nu ar mai exista o astfel de procedura pt ca oricum destinatarul va desface eventual pachetul, nu? Curierul desface pachetul iar destinatarul are ocazia de a-l refuza. Daca destinatarul ar desface si ar manevra pachetul chiar si cateva secunde in afara campului vizual al curierului s-ar neaga complet scopul procedurii “desfacerea pachetului la livrare”.

Curierii chiar intreaba in fata usii: “Doriti desfacerea pachetului la livrare?”

Discutia asta este complet pe langa subiect oricum. Expeditorul recunoaste ca nu a trimis Lego original. Curierul practic nu exista in aceasta disputa si nu are vreo vina.