Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am vandut o masina lego pe olx, pozele erau reale, ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am vandut o masina lego pe olx, pozele erau reale, ...

Buna ziua. Am vandut o masina lego pe olx, pozele erau reale, s-a trimis prin Fan Curier cu deschidere la domiciliu. Persoana a preluat coletul, iar dupa cateva ore mi-a scris ca de fapt acel lego nu este original, ca este contrafacut si ca nu il mai vrea si doreste banii pe el. Suma este de 200 RON. Pozele dupa cum am spus erau reale, el a vazut cum arata si ca nu si-a dat seama din poze, chiar daca stia ca exista astfel de lego-uri contrafacute. Eu il aveam primit de la o cunostinta pentru fiul meu, nu stiam ca este fals sau nu. Doar ca e identic cu originalul si ca nu are acel logo. Eu nu am mai fost de acord sa il iau, mai ales ca mi-a spus asta. Tot ce m-a intrebat, eu i-am raspuns. Nu m-a intrebat dinainte daca e original sau fals. Persoana respectiva m-a dat in judecata si acum nu mai renunta, probele sunt deja la parchet si aia e. Ce se poate face in acest caz? Sunt eu vinovat, am posibilitatea de a castiga procesul daca se ajunge acolo? Multumesc!
Adata85, utilizator
Daca mai aveti de vanzare jucarii primite, pe viitor sa scrieti joc .... tip LEGO ... pantofi sport tip adidas, jucarie ... tip barbie ... nu scrieti LEGO, adidas barbie ,,,, etc
"Nu i-am spus ca e Lego (marca inregistrata), nu am adus in discutie asta, pentru ca nici eu nu stiam"

Asta este din postarea vânzătorului.
Cumparatorul a crezut că este un chilipir:plătește cât pentru o copie și primește originalul.
Când a primit pachetul putea să verifice ce a primit(vanzatorul a oferit aceasta posibilitate) și să refuze livrarea.
Dacă e altfel reclamantul trebuie să aibă probe.
mitabiciclista, utilizator

mitabiciclista a scris:

"Nu i-am spus ca e Lego (marca inregistrata), nu am adus in discutie asta, pentru ca nici eu nu stiam"

Asta este din postarea vânzătorului.
Cumparatorul a crezut că este un chilipir:plătește cât pentru o copie și primește originalul.
Când a primit pachetul putea să verifice ce a primit(vanzatorul a oferit aceasta posibilitate) și să refuze livrarea.
Dacă e altfel reclamantul trebuie să aibă probe.

Este irelevant in acest caz daca putea refuza livrarea. De exemplu este permis ca cel ce primeste pachetul sa fie o alta persoana la adresa.

Curierul nu este inclus in disputa, deci nici nu conteaza daca a fost implicat un curier, sau un comision prin taxi, sau au fost cei doi fata in fata.

Conteaza doar ca *dupa* ce vanzatorul a aflat ca a vandut falsuri de la cumparator, si a fost de acord ca a vandut falsuri, a refuzat totusi inapoierea banilor.

Olx împreună cu firma de curierat asigura acest serviciu care se numește "livrare cu verificare" tocmai pentru a exclude posibilitatea unor reclamații ulterioare de genul acesta:"nu am putut verifica,am primit altceva".
Se plătește în plus pentru acest serviciu de "livrare cu verificare" deci este implicat si curierul.
În acest caz au acoperire și olx și curierul și vânzătorului.Singurul care a fost neglijent a fost cumparatorul.
Cazul a devenit complicat pentru că el nu s-a deranjat.
Nu i s-a spus că e originalul(asta spera el să fie dar nu era sigur),nu s-a deranjat să pună această întrebare "e original sau e copie".Speranța lui era să fie original și să plătească puțin.
Nu s-a livrat cu taxi,s-a livrat cu Fan Curier care asigura"livrare cu verificare".