avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, Am o intrebare in legatura cu plata pensiei ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, Am o intrebare in legatura cu plata pensiei alimentare ...

Buna ziua,
Am o intrebare in legatura cu plata pensiei alimentare si a altor pbligatii financiare.

In sentinta de divort am avut o tranzactie in care s-a specificat ca
"-se stabileste pensia de intretinere a minorului in cuantum de 1/4 din salariul minim pe economie
-reluarea numelui purtat anterior casatoriei
- in ceea ce priveste contributia la cheltuielile cu gradinita/scoala, activitatile extrascolare ale minorului, etc, mentionam ca suntem de acord sa participam fiecare parinte cu cate 1/2 din acestea, cu toate cheltuieliile, incepand cu data pronuntarii hotararii"

Dupa 3 ani si alt proces pentru modificarea programului si recalcularea pensiei s-a dat urmatoarea sentinta:
" Obligă tatăl la plata către reclamantă, în favoarea minorului a unei pensii de întreţinere majorate în cuantum de 1/4 din veniturile nete realizate, dar nu mai puţin de 1/4 din venitul net aferent salariului minim pe economie, lunar, de la data introducerii cererii principale în dosar, şi până la majoratul minorului."

Nefiind mentionat nimic despre cheltuieliile cu radinita/scoala, activitatile extracuriculare, etc, acestea mai trebuie platite de catre fiecare parinte in cota de 1/2 sau nu?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:23, 19 August 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu, din cat primiti pensie veti plati aceste cheltuieli.
De ce?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pt ca dupa lege ( art 529 cod civil) parintele nu poate fi obligat sa contribuie cu mai mult de 1/4 din salariu..
Daca vrea sa contribuie cu mai mult, e super, dar nu poate fi obligat.
Chiar daca apare acea mentiune ca suntem de acord sa platim fiecare 1/2 din cheltuielile cu gradinita/scoala?
Intelegerea aia nu mai e valabila daca ulterior v-ati adresat instantei sa stabileasca altceva.

Alte discuții în legătură

Calcul pensie intretinere minor în cazul unui salariu mare edmond11 edmond11 Bună ziua, Vă rog să mă ajutați cu un răspuns la problema următoare. Fosta soție m-a chemat în judecata pentru majorarea pensiei de ... (vezi toată discuția)
Bună seara! se poate deschide acțiune pt pensie alimentara ... FeticCristina FeticCristina Bună seara! Se poate deschide acțiune pt pensie alimentara fara a baga divorț? Va mulțumesc! (vezi toată discuția)
Pensie alimentara tata strain camelianna camelianna copil in afara casatoriei,recunoscut,ce pensie alimentara poate sa primeasca de la tata,in cazul in care acesta este cetatean strain si este student,adica nu ... (vezi toată discuția)