Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, Am o intrebare in legatura cu plata pensiei ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, Am o intrebare in legatura cu plata pensiei alimentare ...

Buna ziua,
Am o intrebare in legatura cu plata pensiei alimentare si a altor pbligatii financiare.

In sentinta de divort am avut o tranzactie in care s-a specificat ca
"-se stabileste pensia de intretinere a minorului in cuantum de 1/4 din salariul minim pe economie
-reluarea numelui purtat anterior casatoriei
- in ceea ce priveste contributia la cheltuielile cu gradinita/scoala, activitatile extrascolare ale minorului, etc, mentionam ca suntem de acord sa participam fiecare parinte cu cate 1/2 din acestea, cu toate cheltuieliile, incepand cu data pronuntarii hotararii"

Dupa 3 ani si alt proces pentru modificarea programului si recalcularea pensiei s-a dat urmatoarea sentinta:
" Obligă tatăl la plata către reclamantă, în favoarea minorului a unei pensii de întreţinere majorate în cuantum de 1/4 din veniturile nete realizate, dar nu mai puţin de 1/4 din venitul net aferent salariului minim pe economie, lunar, de la data introducerii cererii principale în dosar, şi până la majoratul minorului."

Nefiind mentionat nimic despre cheltuieliile cu radinita/scoala, activitatile extracuriculare, etc, acestea mai trebuie platite de catre fiecare parinte in cota de 1/2 sau nu?
Nu, din cat primiti pensie veti plati aceste cheltuieli.
De ce?
Pt ca dupa lege ( art 529 cod civil) parintele nu poate fi obligat sa contribuie cu mai mult de 1/4 din salariu..
Daca vrea sa contribuie cu mai mult, e super, dar nu poate fi obligat.
Chiar daca apare acea mentiune ca suntem de acord sa platim fiecare 1/2 din cheltuielile cu gradinita/scoala?
Intelegerea aia nu mai e valabila daca ulterior v-ati adresat instantei sa stabileasca altceva.