avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 773 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua!!!am ajuns la concluzia ca vreau sa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua!!!am ajuns la concluzia ca vreau sa divortez, casa in ...

Buna ziua!!!am ajuns la concluzia ca vreau sa divortez,casa in care locuim este pe numele mamei și era ridicată înainte ca eu sa locuiesc cu soțul acolo…suntem împreuna de 4 ani și de un an căsătoriți cu acte…as vrea sa știu dk el are vreun drept la casa?avem împrumuturi in banca și eu și el ,cum procedam?tin sa precizez ca împrumuturile sunt făcute pt a schimba lucruri in casa … și a face cununia apoi nunta,a cumpara lemne pr centrală…
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 11:49, 10 August 2022
Nu are drept. Nici el, nici dvs.
Casa este a mamei.
Puteți divorța fără griji.
Nici el și nici dvs nu aveți niciun drept asupra casei mamei, indiferent de durata anilor petrecuți acolo și de investițiile făcute.
Singurul drept pe care l-ati avea dvs asupra casei este doar de moștenire, după decesul mamei, evident, împărțind casa și cu alți frati( dacă aveti).
Contactați un avocat și va explica în detaliu procedura și etapele.
Ultima modificare: Duminică, 7 August 2022
Avocat Neagu Elena, Avocat
Multumesc frumos!!!,dar cum facem cu ratile de la bănci cum facem…are și el am și eu,iar el vrea sa i le plătesc și pe ale lui…
Va trebui sa faceți partajul, sa va împărțiți creditele, însă asta cu acordul bancii/băncilor.
Pentru sporul de valoare adus prin investitiile facute imobilului altei persoane va trebui sa le pretindeti de la acea persoana, Discutia e lunga pe acest aspect,

In rest dvs ca soti nu aveti bunuri comune decat datorii comune. Cum ele au fost facute pt nevoile casatoriei vor trebui impartite cumva egal. insa - asa cum v-a invederat si colega anterior - pentru a prelua credite trebuie acordul bancii si eventual si alti giranti, in functie de sumele datorate si de veniturile dvs,

Alte discuții în legătură

Informatii divort madalina golea madalina golea astazi am avut primul termen la procesul de divort dar sotul meu a cerut o aminare deoarece nu avea avocat si s-a aminat pe 19 .05.2011.situatia mea este mai ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! de comun acord am decis divortul… vrem sa ne intelegem… ... alina201 alina201 Buna ziua! De comun acord am decis divortul… vrem sa ne intelegem… (avem un copil minor)…dar am o intrebare… avem un apartament luat cu prima casa la ... (vezi toată discuția)
Divort - impartire credit bogdan2478 bogdan2478 in timpul casatoriei am contractat un credit impreunacu sotia.dupa divort am ramas sa platesc singur.ea nu a fost nici Garant nici coplatitor.am sanse sa il ... (vezi toată discuția)