Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara! Este posibila trecerea intr-o treapta ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara! Este posibila trecerea intr-o treapta superioara ...

Buna seara! Este posibila trecerea intr-o treapta superioara de la debutantla urmatorul grad profesional pentru un casier la o primarie? Tin sa precizez ca sunt debutant de 5 ani pe acest post. Am absolvit si studii superioare, licentiat in drept fiscal.Multumesc!
Astept un raspuns
L3onard, utilizator
Trebuia sa fiți promovat în grad de asistent.
Multumesc frumos pentru raspuns! Unde as putea face o sesizare in privinta acestei nedreptati? Multumesc!
Unde lucrați?
Secretara mi-a spus ca regula aceasta se aplica doar pentru functionarii publici, tin sa precizez ca sunt contractual, dar din cate am observat in codul administrativ, se aplica aceeasi regula si pentru cei angajati contractual, mi se pare total aiurea sa fiu tot debutant, dupa 5 ani de servici. Lucrez intr-o primarie, administratie publica locala.Multumesc din suflet pentru raspuns!

Persoanele incadrate in functii contractuale de debutant vor fi salarizate la acest nivel pana la expirarea perioadei de cel putin 6 luni, dar nu mai mare de 1 an si vor fi promovate, pe baza de examen, in functia, gradul sau treapta profesionala imediat superioara (art. 4 alin.(1), anexa VIII, capitolul II, pct.I - Reglementari specifice personalului incadrat pe baza de contract individual de munca - personal contractual din administratia publica din Legea 153/2017, cu modificarile si completarile ulterioare).
L3onard, utilizator
Asadar , in maxim 1 an trebuia sa va promoveze