Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionari și probleme legate de pensii. Buna ziua am ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionari și probleme legate de pensii. Buna ziua am mai scris ...

Pensionari și probleme legate de pensii. Buna ziua am mai scris despre aceasta situație am primit un răspuns dar nu ma lămurit. Deci o cunoștință care lucrează în Anglia cu contract de munca legal în acest moment. Dar el tot acum in acest moment in care lucrează în Anglia are încheiat cu casa de pensii din Romania contract de asigurare sociala la care plătește lunar. Întrebarea mea este. 1 Această perioadă la care plătește în același timp se adaugă ca și vechime ? 2 Dacă pe această perioadă poate primi bani de pensie din amândouă state sau îi perde dintr-un stat și cotizează degeaba. Rog un răspuns clar se pierd sau nu banii.
Un consilier juridic v-a raspuns deja la intrebarea pusa cu cateva zile in urma.V-a spus ca veti primi doua pensii separate.Una din tara si alta din Anglia.
www.avocatnet.ro/forum/discu...