Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA La 31.12.2021 am depăsit plafonul de TVA, dar nu am ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

La 31.12.2021 am depăsit plafonul de TVA, dar nu am observat. ...

La 31.12.2021 am depăsit plafonul de TVA, dar nu am observat. A observat ANAF în iulie 2022. Am primit certificat de înregistrare în scop de TVA începând cu 01.09.2022. Întrebarea mea este: ce fac pe perioada ianuarie - august 2022? Trebuie să refac evidența contabilă? În perioada aceasta aprovizionările au fost mai mari decât vânzările. Menționez și că societatea este un bar care vinde prin intermediul casei de marcat.
Pentru perioada ianuarie - august 2022 veti callcula TVA deductibil de pe toate facturile de intrari , veti calcula TVA colectat de la toate vanzarile aceste sume le veti trece in primul decont de TVA ( cel din sept ) la rubrica Regularizari taxa dedusa si taxa colectata.