Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Daca eu cu sotul locuim in Germania si suntem in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Daca eu cu sotul locuim in Germania si suntem in divort care se desfasoara in Romania ...

Buna ziua...am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta...Daca eu cu sotul locuim in Germania si suntem in divort care se desfasoara in Romania(amandoi lucrand in Germania) avem si 2 copii minori de 9 si 11 ani as dori sa stiu cum platesc pensia alimentara la fete...O platesc din Germania sau din Romania
Copii unde locuiesc de fapt`?
Copii locuiesc cu noi in Germania.
O sa platiti cat se va stabili, probabil 1/3 din salariul net
Am inteles..Deci se calculeaza pensia alimentara in Euro nu in Ron???asta ma interesa ca divortul se desfasoara in Romania nu in Germania....
Se va avea in vedere venitul net realizat. Evident ca daca se plateste in Roamania moneda va fi leul, daca se plateste in Germania va fi euro. Important e sa se plateasca si sa existe dovada.