avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 386 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Bună,
In urma divorțului de comun acord sa stabilit că pensia alimentară sa fie de 600 Ron pentru cei doi copii rezultați din căsătorie.In momentul de față le plătesc 180 euro la înțelegere cu fosta.
Eu sunt recăsătorit in Germania și avem împreună doi copii.
De curând fosta mă amenința că va deschide proces pentru parte din veniturile mele realizate aici.
Întrebarea mea este daca poate face acest lucru și cine calculează acest venit?partea română sau cea germană având în vedere că eu aici sunt rezident și toate taxele le plătesc aici.
Și cât este acel procent?
Și dacă adeverință cu salariul sunt obligat să o trimit eu la cererea avocatului său instituția germană.
Va mulțumesc.

Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 02:52, 13 August 2018
Buna seara,
Dupa legea romaneasca ar trebui sa platiti 1/2 din venitul net celor 4 copii adica cate 1/8 fiecarui copil.
Calculati si vedeti cat platiti.
De principiu, conform calcului de mai sus, copiilor din Romania ar trebui sa le trimiteti, in total, 1/4 din VENITUL DUMNEAVOASTRA NET LUNAR!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suma pensiei alimentare se poate modifica? Zaraki Zaraki Fostul sot s-a recasatorit si va avea un copil cu actuala sotie, deci un alt minor in intretinere. El sustile ca din punct de vedere legal, pensia alimentara ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara ContSters159553 ContSters159553 buna ziua, fostului sot i s-a stabilit 33% din salariul minim pe economie pensie alimentara pentru cei doi copii ai nostri.eu am primit prin mandat postal ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara razvan38 razvan38 Buna seara ! Doresc si eu cateva lamuriri legate de valoarea pensiei alimentare in conditiile in care fosta sotie nu are nici un venit stabil. Din cate stiu eu ... (vezi toată discuția)