Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Bună,
In urma divorțului de comun acord sa stabilit că pensia alimentară sa fie de 600 Ron pentru cei doi copii rezultați din căsătorie.In momentul de față le plătesc 180 euro la înțelegere cu fosta.
Eu sunt recăsătorit in Germania și avem împreună doi copii.
De curând fosta mă amenința că va deschide proces pentru parte din veniturile mele realizate aici.
Întrebarea mea este daca poate face acest lucru și cine calculează acest venit?partea română sau cea germană având în vedere că eu aici sunt rezident și toate taxele le plătesc aici.
Și cât este acel procent?
Și dacă adeverință cu salariul sunt obligat să o trimit eu la cererea avocatului său instituția germană.
Va mulțumesc.

Buna seara,
Dupa legea romaneasca ar trebui sa platiti 1/2 din venitul net celor 4 copii adica cate 1/8 fiecarui copil.
Calculati si vedeti cat platiti.
De principiu, conform calcului de mai sus, copiilor din Romania ar trebui sa le trimiteti, in total, 1/4 din VENITUL DUMNEAVOASTRA NET LUNAR!