avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Sunt in divorț și soția ma tot acuza in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Sunt in divorț și soția ma tot acuza in sms-uri ...

Buna ziua
Sunt in divorț și soția ma tot acuza in sms-uri cum aș avea o alta familie si copil! Întrebarea mea este o pot da in judecată pentru acuzați mincinoase? Sau nefondate cum se zice?
Ultima modificare: Marți, 16 August 2022
Sorin7777, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu, pentru că acuzațiile vi le transmite în privat, nu vă strică imaginea cu acuzații publice. Nu comite o infracțiune penală.

Ca să-i cereți daune morale trebuie să dovediți în instanță că va afectat psihic și va stricat imaginea publică. Vă trebuie si martori care au auzit-o bârfind minciuni în public.
Ultima modificare: Marți, 16 August 2022
Dapix, utilizator
Dar mă denigrează in față la copii!! Mi-a pătat imaginea de tata!

Dapix a scris:

Nu, pentru că acuzațiile vi le transmite în privat, nu vă strică imaginea cu acuzații publice. Nu comite o infracțiune penală.

Ca să-i cereți daune morale trebuie să dovediți în instanță că va afectat psihic și va stricat imaginea publică. Vă trebuie si martori care au auzit-o bârfind minciuni în public.

Și copii sunt dispuși să meargă martori la judecătorie în contra mamei lor`?

Litigiul din speța dvs este civil, nu este nimic penal.
Ultima modificare: Marți, 16 August 2022
Dapix, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Copii nu pot fi niciodata martori in dosarele parintilor.

Daca va afecteaza imaginea publica, daca va provoaca suferinte poate fi conceputa o actiune de daune morale. Daca presiunea pshica e grava poate fi cerut inclusiv un ordin de protectie care sa interzica contactul telefonic/sms.

Sau exista block.

Dapix a scris:

Și copii sunt dispuși să meargă martori la judecătorie în contra mamei lor`?

Litigiul din speța dvs este civil, nu este nimic penal.

Legile nu sunt cum credeti dvs,sau cum va doriti.Exista reguli.dupa care.se judeca procesele exista legislatie etc.Daca va insulta,calomnia in public existau variante dvs aveti o problema de familie ..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Posibilitate obtinere daune morale LawSeeker LawSeeker Buna ziua, Incerc sa fiu cat de concis, dar pot oferi detalii cerere, deci nu va sfiiti nici cu intrebarile. Am 47 de ani, casatorit de 26, o fiica de 25 si ... (vezi toată discuția)
O vecina de a mea... Nicu2011 Nicu2011 Buna ziua. Am o problema cu o vecina , care locuieste singura, la vreo 40 de ani, locuieste sub apartamentul meu, care, sistematic, minte vecinii si ... (vezi toată discuția)
Calomnie/insulta cum o pot ataca in instanta? katman katman Bun gasit, Am citit o mare parte dintre subiectele forumului pentru ca am o problema recenta. Scriu in numele unei prietene care a fost insultata in ... (vezi toată discuția)