Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Sunt in divorț și soția ma tot acuza in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Sunt in divorț și soția ma tot acuza in sms-uri ...

Buna ziua
Sunt in divorț și soția ma tot acuza in sms-uri cum aș avea o alta familie si copil! Întrebarea mea este o pot da in judecată pentru acuzați mincinoase? Sau nefondate cum se zice?
Sorin7777, utilizator
Nu, pentru că acuzațiile vi le transmite în privat, nu vă strică imaginea cu acuzații publice. Nu comite o infracțiune penală.

Ca să-i cereți daune morale trebuie să dovediți în instanță că va afectat psihic și va stricat imaginea publică. Vă trebuie si martori care au auzit-o bârfind minciuni în public.
Dapix, utilizator
Dar mă denigrează in față la copii!! Mi-a pătat imaginea de tata!

Dapix a scris:

Nu, pentru că acuzațiile vi le transmite în privat, nu vă strică imaginea cu acuzații publice. Nu comite o infracțiune penală.

Ca să-i cereți daune morale trebuie să dovediți în instanță că va afectat psihic și va stricat imaginea publică. Vă trebuie si martori care au auzit-o bârfind minciuni în public.

Și copii sunt dispuși să meargă martori la judecătorie în contra mamei lor`?

Litigiul din speța dvs este civil, nu este nimic penal.
Dapix, utilizator
Copii nu pot fi niciodata martori in dosarele parintilor.

Daca va afecteaza imaginea publica, daca va provoaca suferinte poate fi conceputa o actiune de daune morale. Daca presiunea pshica e grava poate fi cerut inclusiv un ordin de protectie care sa interzica contactul telefonic/sms.

Sau exista block.

Dapix a scris:

Și copii sunt dispuși să meargă martori la judecătorie în contra mamei lor`?

Litigiul din speța dvs este civil, nu este nimic penal.

Legile nu sunt cum credeti dvs,sau cum va doriti.Exista reguli.dupa care.se judeca procesele exista legislatie etc.Daca va insulta,calomnia in public existau variante dvs aveti o problema de familie ..