avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda poliția locală, teren neigienizat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda poliția locală, teren neigienizat

Buna ziua,

Ma aflu intr-o situație noua pentru mine și as avea nevoie de câteva răspunsuri . Am primit o amenda de la poliția locală pentru un teren intravilan pe care am iarbă…deci categoria teren necurățat de vegetație.Terenul nu conține ambrozie sau arbuști, vecini nu exista in imediata apropiere, după terenul meu sunt zeci de hectare in aceeași condiție….

Procesul verbal a fost trimis prin posta și l-am primit astăzi, nu am primit nici un avertisment…direct amenda.

Constatarea lor este făcută conform PV in data de 25.07 iar procesul încheiat in data de 09.08.
Amenda Cf legislației in vigoare este între 1600 și 2500 RON…

Bun cam asta este povestea, urmează întrebările mele :)

1. Este normala situația de mai sus, constatarea in 25.07 si PV completat in 09.08?
2.pe PV la sancțiuni pct b” care spune asa : “puncte amenda in valoare de….” la mine pe PV scrie 2000 dar mai jos următorul paragraf îmi spune ca am posibilitatea sa plătesc in termen de 15 zile 800 ron…, este o greșeală?
3.se poate transforma aceasta amenda in avertisment ?daca da, unde trebuie sa merg și ce trebuie sa fac ?
4. are rost sa merg la,postul de poliție sa vorbesc cu dânșii sau nu?
5. De la ce data încep cele 15 zile pt a plăti la jumătate, de când am primit scrisoarea de la poștaș sau de când au întocmit ei PV ?
6. Dacă plătesc amenda, pot sa depun apoi contestație ?


Mulțumesc și o zi buna.
Cel mai recent răspuns: staijosaidoi , utilizator 08:52, 18 August 2022
1. Da, Are 6 luni la dispozitie. [ link extern ]
2. Exista un prag minim, probabil aici e de 1600 RON. Se poate achita in 15 zile jumatate din minim. Cautati acel HCL in baza caruia v-au sanctionat. Acolo puteti "descoperi" si daca au avut dreptate.
3. In instanta. Se depune o plingere contraventionala impotriva acelui PV. A se vedea 1.
4. Nu, un PV nu se anuleaza sau modifica sanctiunea decit in instanta.
5. De la data sosirii scrisa pe plic.
6. Da, e chiar indicat, in caz de cistig (decizie definitiva) banii se pot recupera, printr-o cerere insotita de o copie de pe hotarirea definitiva, de la administratia financiara a primariei, in baza art. 168 din codul de procedura fiscala.
Multumesc pentru raspunurile clare.

o sa platesc amenda si dupa asta o sa merg sa depun contestatie dar tot asa nefiind familiarizat cu aceste lucruri mai am cateva intrebari :)

1.contestatia se dupunde direct la judecatorie?
2.exista un formular standard de contestatie sau cum stiu ce anume trebuie sa scriu in respectiva contestatie?
3.am nevoie de un avocat pt. asta sau se judeca cu avocat din oficiu?

Multumesc in avans.

1. da, se depune la judecatoria de care apartineti, in 2 exemplare (unul pentru cealalta parte :) ) trebuie sa atasati la document 2 copii dupa acel plic (si sa-l pastrati) ce dovedeste ca sunteti in termenul de 15 zile dupa data sosirii incrisa pe plic
2. nu exista un formular standard, va puteti orienta dupa modele pe care le gasiti pe internet
exemple :
[ link extern ]
[ link extern ] /
[ link extern ] /
3. nu e obligatoriu, daca nu va descurcati puteti contracta servicii avocatiale, de la o simpla consultatie, pina la reprezentare

Ideal e sa gasiti si sa studiati temeiul legal in baza caruia ati fost sanctionat. Eu cred ca e o hotarire de consiliu local.
Ultima modificare: Miercuri, 17 August 2022
latka, moderator
da, excat in baza unei HCL si mai exact :

[ link extern ]

(Cap 1 pct A1 ...litera "h")

si sanctionata conform:

[ link extern ]

....coform careia amenzile au fost marite.

Ultima modificare: Joi, 18 August 2022
staijosaidoi, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amendă pentru parcare pe trotuar deși eu nu am permis, iar mașina o conducea fiul meu. pot face contestație? Ciprian19851985 Ciprian19851985 Am luat amenda pt parcare in fata unui bloc, pe trotuar. Amenda a venit prin posta si eu nu am permis. Fiul meu conduce masina si a parcat. Pot face ... (vezi toată discuția)
Amendat pentru ca aveam un afis de vanzare pe geamul masinii edward_eeu edward_eeu Azi am fost amendat (250 RON) in Alexandria, TR pentru ca am avut in geam la masina un afis pe care scria DE VANZARE, etc. Mi-au dat un proces verbal pe care ... (vezi toată discuția)
Buna seara. in jurul orei 16 am primit o nota de contestatie ... sebastiannoff sebastiannoff Buna seara. In jurul orei 16 am primit o nota de contestatie pentru incalcarea HCL 199/2019 in Turda. Pe nota scria ca amenda este cuprinsa intre 800 si 1500 ... (vezi toată discuția)