avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tatal copilului duce minorul in vacanta la bunici. ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tatal copilului duce minorul in vacanta la bunici. Parintii, ...

Tatal copilului duce minorul in vacanta la bunici. Parintii, divortati fiind, se inteleg ca minorul sa fie luat de la locuinta mamei, unde sta cu aceasta si sa petreaca cateva zile la bunicii tatalui. Tatal nu spuneo zi exacta cand il aduce inapoi.
Dupa o saptamana, mama insista sa i se spuna cand il aduce inapoi. Tatal spune evazic, doar verbal, ca intr-o zi de luni sau de miercuri, data in care mama nu poate sa preia copilul fiind la serviciu.
Vacanta copilului este stabilita de o saptamana in perioada verii la bunici, tatal depasind aceasta durata.
Ce poate face mama in acest context?
Poate sa mearga sa il ia ea?
Are dreptul sa il tina tatal pe copil peste o anumita durata, fara acceptul mamei?
Separat, ce drepturi are mama cand minorul isi petrece timpul cu tatal si rudele acestuia? Poate sa sune sa il vada pe.minor? Cat de des intr-o zi?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: DlGoe , utilizator 05:15, 21 August 2022
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca a trecut saptamana specificata mama poate merege oricand sa ia minorul. Ar fi utila o discutie cu copilul sau cu bunicii si daca acestia isi doresc sa mai petreaca timp impreuna nu vad o problema aici.

Cat despre sunat acesta trebuie sa fie in limite rezonabile. In niciun caz de mai multe ori pe zi. O singura data la o ora stabilita in prealabil pe care sa o cunoasca si sa o respecte atat bunicii cat si dvs mi se pare ok. In rest lasati copilul sa se bucure de vacanta si de joaca. Cu siguranta daca ar fi ceva in neregula ati fi contactata.

Discutati toate acestea cu tatal, in special pe aspectul previzibilatatii programului si a limitelor, nu va necajiti ca sta mai mult caci astfel copilul are sanse de a dezvolta noi relatii, noi abolitati sociale, de a simti iubirea si apartenenta la familie. Nu il faceti sa se rusineze ca isi iubeste si cealalta jumatate de familie si ca isi doreste sa mai stea cu ei.

De dvs ca parinti depinde formarea lui normala ca viitor adult, care sa invete ca se pot rezolva disensiuni discutand si ajungand la solutii avantajoase tuturor.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mama are dreptul să ia copiii, iar dacă este refuzată poate să demareze o executare silită (nu este recomandat decât în cazuri extreme). Mama poate să se informeze despre starea copiilor sau să fie înformată, dar nu trebuie să fie ceva excesiv.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Va multumesc. Nu am fost intrebata de prelungirea duratei, nici nu mi se spune pana cand vrea sa il tina, asta e frustrant.
Copilul nu prea poate sa isi dea cu parerea, daca vrea a mai stea, deoarece are doar 2 ani.
De sunat, am sunat in general seara, o data pe zi. Daca am vazut ca nu raspunde la aceea ora, am sunat, in weekend in jur de 12. Nici asa. Am cerut poze, nu mi se trimit. Cand il prind pe copil la telefon, mereu are surse de distragere a atentiei, gen tv iar un copil asa mic evident nu isi directioneaza atentia catre mine mai.mult de 1 minut, cand are asa ceva in preajma.
Am inteles opinia si apreciez.

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Daca a trecut saptamana specificata mama poate merege oricand sa ia minorul. Ar fi utila o discutie cu copilul sau cu bunicii si daca acestia isi doresc sa mai petreaca timp impreuna nu vad o problema aici.

Cat despre sunat acesta trebuie sa fie in limite rezonabile. In niciun caz de mai multe ori pe zi. O singura data la o ora stabilita in prealabil pe care sa o cunoasca si sa o respecte atat bunicii cat si dvs mi se pare ok. In rest lasati copilul sa se bucure de vacanta si de joaca. Cu siguranta daca ar fi ceva in neregula ati fi contactata.

Discutati toate acestea cu tatal, in special pe aspectul previzibilatatii programului si a limitelor, nu va necajiti ca sta mai mult caci astfel copilul are sanse de a dezvolta noi relatii, noi abolitati sociale, de a simti iubirea si apartenenta la familie. Nu il faceti sa se rusineze ca isi iubeste si cealalta jumatate de familie si ca isi doreste sa mai stea cu ei.

De dvs ca parinti depinde formarea lui normala ca viitor adult, care sa invete ca se pot rezolva disensiuni discutand si ajungand la solutii avantajoase tuturor.

Multumesc pentru explicatii.

Adrian ALBU a scris:

Mama are dreptul să ia copiii, iar dacă este refuzată poate să demareze o executare silită (nu este recomandat decât în cazuri extreme). Mama poate să se informeze despre starea copiilor sau să fie înformată, dar nu trebuie să fie ceva excesiv.

,,[...]nu isi directioneaza atentia catre mine mai.mult de 1 minut[...]" Parca vorbiti de un catel! E la bunici, probabil ca il rasfata si-i fac toate voile, al mic e in al noualea cer. La parinti din zece fraze noua incep cu ,,nu", la bunici totul e permis.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Extindere program vizita minor oanapdv oanapdv Sotul meu mai are o fetitza de care a aflat la nasterea acesteia de la bunicii materni. Din lipsa dovezilor solicitate ( test ADN) sotul a fost reticient si nu ... (vezi toată discuția)
Exageram noi sau tatal chiar se foloseste de copilul sau?? Ursutz Ursutz Situatia este urmatoarea: - parinti divortati , cu divortul pronuntat in anul 2012 (divortul a durat aproximativ un an si jumatate deoarece tatal a avut mereu ... (vezi toată discuția)
Exercitare in comun autoritate parinteasca ettorebariton ettorebariton Solutia pe scurt: Admite acţiunea principala. Admite in parte cererea reconvenţionala. Dispune ca autoritatea părinteasca privind minorul sa fie exercitata ... (vezi toată discuția)