Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna dimineata, revin la d-voastra pentru ajutor. Mama ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna dimineata, revin la d-voastra pentru ajutor. Mama doreste ...

Buna dimineata, revin la d-voastra pentru ajutor. Mama doreste sa vanda un teren pe care il detine in comuna Nojorid, jud Bihor.. S-ar putea sa avem deja un posibil cumparator. Inainte de semnarea contractului se face un antecontract? De asemenea doresc sa stiu daca mama ma poate mandata pe mine sa semnez in numele ei actele, deoarece noi suntem din Targu Mures, iar posibilul cumparator din Oradea (sanatatea mamei nu ii permite deplasarea pe un drum atat de lung). Va multumesc anticipat.
Se face antecontract, daca partile doresc asta. De regula, atunci cand cumparatorul nu are toti banii.
Daca poate achita tot pretul, iar mama dvs are toate actele necesare, se poate incheia direct contractul de vanzare.
Da, mama va poate face o procura pentru vanzarea terenului respectiv.