avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua,am o întrebare referitoare la o succesiune ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua,am o întrebare referitoare la o succesiune a bunicilor ...

Bună ziua,am o întrebare referitoare la o succesiune a bunicilor mei și anume:sunt 3 frați , bunicii mei au avut 3 imobile ,la doi dintre frați le a făcut contract de vânzare cumpărare pe 2 dintre ele iar mamei mele i a făcut testament,mai trebuie făcută succesiune in acest caz? Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 14:32, 17 August 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da.
Testamentul este o dispozitie pentru cauza de moarte, nu act de proprietate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune cu testament- sustragere de bunuri succesorale danicka danicka Va prezint urmatoarea situatie: In 2008 am deschis succesiunea si am impartit bunurile tatalui decedat. Mama, fratele, si eu am obtinut certificate de ... (vezi toată discuția)
Mostenire - testament făcut de o persoană fără părinți și fără descendenți dana m. (bv) dana m. (bv) Buna ziua. Am o mătușa (sora mamei) pe care o ingrijesc iar aceasta mi-a facut un testament notarial pe locuinta ei si sa o dobindesc dupa decesul ... (vezi toată discuția)
bunica vitrega - cine o mosteneste? inna inna Buna ziua, Dupa moarte bunicii, bunicul meu s-a recasatorit. Mama avea 18 ani iar apartamentul in care locuiau toti trei era inchiriat. Ulterior l-au ... (vezi toată discuția)