Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Site-ul de prezentare produse = magazine online dpdv ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Site-ul de prezentare produse = magazine online dpdv OG 449

Buna ziua, as vrea lamuresc cateva neclaritati privind notiunile de magazin online si site de prezentare.
1. Care sunt reglementarile legislative ce delimiteaza cele doua notiuni?
2. Daca firma are un site de prezentare a produselor si serviciilor comercializate este obligatorie postarea pe site a plachetelor SAL si SOL conform OG 449 ce intra in vigoare pe 18 aug 2022? Mentionez ca pe site apar produse si coduri de produse, care pot fi achizitionate doar dupa solicitarea ofertei, nu direct de pe site.
Multumesc pentru raspunsuri.
MID_A, utilizator
1. magazinul vinde, site-ul de prezentare nu
2. plachetele trebuie afisate (art 2 alin 1). raspunsul la intrebarea 1 e irelevant cu privire la ordinul anpc
adriandimitriu, utilizator
Multumesc mult pentru raspunsul prompt!