avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Site-ul de prezentare produse = magazine online dpdv ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Site-ul de prezentare produse = magazine online dpdv OG 449

Buna ziua, as vrea lamuresc cateva neclaritati privind notiunile de magazin online si site de prezentare.
1. Care sunt reglementarile legislative ce delimiteaza cele doua notiuni?
2. Daca firma are un site de prezentare a produselor si serviciilor comercializate este obligatorie postarea pe site a plachetelor SAL si SOL conform OG 449 ce intra in vigoare pe 18 aug 2022? Mentionez ca pe site apar produse si coduri de produse, care pot fi achizitionate doar dupa solicitarea ofertei, nu direct de pe site.
Multumesc pentru raspunsuri.
Ultima modificare: Miercuri, 17 August 2022
MID_A, utilizator
Cel mai recent răspuns: MID_A , utilizator 11:28, 31 August 2022
1. magazinul vinde, site-ul de prezentare nu
2. plachetele trebuie afisate (art 2 alin 1). raspunsul la intrebarea 1 e irelevant cu privire la ordinul anpc
Ultima modificare: Miercuri, 17 August 2022
adriandimitriu, utilizator
Multumesc mult pentru raspunsul prompt!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Doresc sa fac un pfa (prestare servicii -vanzare online), am cateva ... lucia/oana lucia/oana doresc sa fac un pfa (prestare servicii -vanzare online) am cateva neclaritati 1 se poate ca situl web unde vand sa nu aibe numele meu ? inteleg cap pfa iti ... (vezi toată discuția)
Restituire bani produse Mihai00g Mihai00g hello! o intrebare scurta:): daca vreau sa restitui anumite produse, dupa cateva zile pot primii banii inapoi?(produsele cu eticheta, neatinse, bon fiscal in ... (vezi toată discuția)
Og 99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata lbondila lbondila Buna ziua, In cadrul societatii sunt angajati lucratori comerciali cu studii medii dar fara atestat profesional de lucrator comercial. Potrivit art. 5 ... (vezi toată discuția)