Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, locuiesc intr un bloc construit in 2012 la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, locuiesc intr un bloc construit in 2012 la demisol ...

Buna ziua,locuiesc intr un bloc construit in 2012 la demisol si vecinul meu cu care am perete comun are o balta sub sapa. Instalatorii care au venit ne au spus ca este un izvor sau panza freeatica. Am vorbit cu cei din administratie si mi au spus ca rezolvarea problemei nu tine de ei. Avand in vedere ca sunt deja 3 ap afectate cu pereti uzi si scorojiti,holul blocului este la fel si din cate stiu structura de rezistenta a blocului este afectata si ea de aceasta apa, asociatia nu ar trebui sa intervina pt reparatii si rezolvarea problemei? Si daca nu asociatia cine este responsabil pt rezolvarea acesteia? Multumesc!
Asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de imobil de locuit in comun
Situatia cu care va confruntati este complexa deoarece factorul generator se afla in exteriorul imobilului de locuit in comun,respectiv pe domeniul public
Pentru solutionare ar trebui sesizat serviciul de specialitate din primarie sa verifice si sa identifice defectiunea si sa dispuna remedierea acesteia
Asociatia de proprietari are obligtia legala in conformitate cu disp L nr 196/2018 sa asigure starea tehnica a partii comune de constructii si de instalatii respectiv sa se implice in executarea de reparatii la partile comune care sunt prejudiciate urmare infiltratiilor de la izvor/panza freatica
ynocentta, utilizator
Asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de imobil de locuit in comun
Situatia cu care va confruntati este complexa deoarece factorul generator se afla in exteriorul imobilului de locuit in comun,respectiv pe domeniul public
Pentru solutionare ar trebui sesizat serviciul de specialitate din primarie sa verifice si sa identifice defectiunea si sa dispuna remedierea acesteia
Asociatia de proprietari are obligtia legala in conformitate cu disp L nr 196/2018 sa asigure starea tehnica a partii comune de constructii si de instalatii respectiv sa se implice in executarea de reparatii la partile comune care sunt prejudiciate urmare infiltratiilor de la izvor/panza freatica
Asociația înseamnă și locatarii de la etajele superioare care nu sunt afectați și nu vor vrea să se facă nimic.E o situație cam fără soluție.
Asociatia de proprietari nu inseamna locatrii d ela anumite etaje
Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de constructii si instalatii din partea comuna de imobil
Cum precizati ca holul blocului este afectat de la izvor/panza freatica, asociatia de proprietari detine obligatia legala sa desfasoare demersurile pentru asigurarea starii tehnice a caii de acces
Daca la nivelul asociatiei de proprietari va confruntati cu dezinteres,sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primarie
Este evident că asociația va desfășura demersurile pentru repararea structurii de rezistență afectate.Structura de rezistență afectata e o problemă pentru toți proprietarii.Toti proprietarii vor fi de acord cu aceste reparații,inclusiv cei de la etajele superioare.
Mai ales dacă există banii pentru aceste reparații costisitoare.
mitabiciclista, utilizator