avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. Am un duplex cumparat acum 1 luna. Acesta a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. Am un duplex cumparat acum 1 luna. Acesta a fost nelocuit ...

Buna ziua. Am un duplex cumparat acum 1 luna. Acesta a fost nelocuit 10 ani si fatada blocului este deteriorata. Asociatia sustine ca eu ca nou proprietar trebuie sa o repar. 10 ani asociatia nu a facut reparatia in conditiile in care se poate urca pe bloc de pe scara. Sunt obligata sa repar eu? Exista vre-o lege care sa indice faptul ca fatada apartine spatiului comun si trebuie reparata de bloc si nu de proprietarul apartamentului de la ultimul etaj?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 12:22, 4 Februarie 2022
reparatia este sarcina asociatiei, nu a dumneavostra!
Asociatia sustine ca eu ca nou proprietar trebuie sa o repar.

Totakl eronat
Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de condominiu
Exteriorul imobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna,intretinerea acestuia revenind exclusiv asociatiei de proprietari
Pentru solutionare,notificati oficial presedintele de asociatie cu obligatia respectarii si aplicarii disp L nr 196/2018-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bunä ziua locuiesc în bl turn a parter cam 12 ... Benţealiliana Benţealiliana Bunä ziua locuesc în bl turn a parter cam 12 mä nmesc Benţea liliana am probleme cu ploaia de mulţi ani mam tot rugat de aministrator sä rezolve sä nu ... (vezi toată discuția)
Asociatie proprietari bobu_elena bobu_elena Buna seara, s-a infundat o teava pe tronsonul de apa menajera de pe spatiul comun al scarii. A inceput sa curga apa peste tot in subsolul blocului. Am fost la ... (vezi toată discuția)
Fațada exterioara---parte comuna sau nu? D. M. D. M. Bună seara! Fațada exterioara a unui bloc constituie parte comuna? Oare la asta se refera exprimarea \"pereții perimetrali\" care apare la litera b) din ... (vezi toată discuția)