Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. Am un duplex cumparat acum 1 luna. Acesta a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. Am un duplex cumparat acum 1 luna. Acesta a fost nelocuit ...

Buna ziua. Am un duplex cumparat acum 1 luna. Acesta a fost nelocuit 10 ani si fatada blocului este deteriorata. Asociatia sustine ca eu ca nou proprietar trebuie sa o repar. 10 ani asociatia nu a facut reparatia in conditiile in care se poate urca pe bloc de pe scara. Sunt obligata sa repar eu? Exista vre-o lege care sa indice faptul ca fatada apartine spatiului comun si trebuie reparata de bloc si nu de proprietarul apartamentului de la ultimul etaj?

Multumesc.
reparatia este sarcina asociatiei, nu a dumneavostra!
Asociatia sustine ca eu ca nou proprietar trebuie sa o repar.

Totakl eronat
Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de condominiu
Exteriorul imobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna,intretinerea acestuia revenind exclusiv asociatiei de proprietari
Pentru solutionare,notificati oficial presedintele de asociatie cu obligatia respectarii si aplicarii disp L nr 196/2018-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta