Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia copilului in concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia copilului in concubinaj

Salut,numele meu e Radu si am o intrebare dacă poate raspunde cineva . Va explic cum pot aceasta problema.
Am trăit intr.o relatie de concubinaj din care acum 2 ani a rezultat o fetiță,practic noi am avut 3 ani in total împreună,fetița făcând acum in august 2 ani.,problema e ca nu mai sunt cu mama fetei deoarece ma parasit,iar recent deja e intr.o altă relatie,..probleme au fost si înainte cât a stat la mine,ma înșelat de mai multe ori.,ajung chiar să facă adulter cu o altă persoană, asta in timp ce eu am fost in strainatate la munca,.Si in prezent sunt din nou la munca de 3 saptamani,timp în care concubina a mers să locuiască la mama sa. Practic a locuit la mine iar eu am întreținut totul,plus ca ea mai are un copil de 4 ani din alt concubinaj...Dar de 1 saptamana am aflat ca intr.o zi a plecat de acasa de la mama sa fără să știe nimeni să se vadă deja cu un alt bărbat,presupun ca noul"iubit" ...Ea are 20 de ani iar eu 23. ..dar nu mai pot continua asa. As vrea sa obtin custodia fetiței sau să se ia o decizie în privința asta. Ce pot face in continuare,deoarece nu doresc să.l las fata dansei,mai ales ca umbla in acest fel,si ia fata după ea...ca la un acord nu pot ajunge cu ea,..nu vrea să.mi lase fata mie de buna voie.,mai ales că eu am condiție mult mai bună față de unde locuiește ea.
Va rog spune.mi ce pot face in continuare pe cale legală și dacă este posibil să obțin custodia fetei sau macar custodie comună.
Aveti sanse f mici sa castigati ca fata sa locuiasca la dvs.
Banuiesc ca va intoarceti sa locuiti in tara ca altfel, chiar nu aveti vreo sansa.
Normal ca ma întorc peste câteva zile, doar nu am domiciliul în străinătate ,si nici nu stau mult de obicei.
Deci pot să fac ceva in privinta asta ?

gi-jane2 a scris:

Aveti sanse f mici sa castigati ca fata sa locuiasca la dvs.
Banuiesc ca va intoarceti sa locuiti in tara ca altfel, chiar nu aveti vreo sansa.

Bună ziua! Dacă nu vă înțelegeți cu mama fetei trebuie să introduceți o cerere de chemare în judecată prin care să solicitați autoritate părintească comună, stabilirea domiciliului copilului (fie la mamă, fie la dvs, aspect ce reiese în urma unei discuții în amănunt - cu privire la intențiile dvs de viitor, locuință, etc). De regulă instanțele stabilesc domiciliul copilului la mamă (condițiile mai bune nu sunt neapărat un motiv determinant pentru instanță în vederea stabilirii domiciliului copilul la dvs), însă în ceea ce privește autoritatea părintească (custodia în termeni populari) regula este în sensul celei comune.
Multumesc frumos de raspuns.!
Dar in cazul in care ea deja să băgat intr.o altă relatie, si ia fata după ea tot timpul,sau pleaca la acel bărbat...ce pot face in privinta asta,..deoarece eu o cunosc destul de bine pe fosta,..si fetita.poate asista la scene indecente(adulter) cu acea persoana...care pe viitor o vor afecta...nu e prima dată care se întâmplă asta .Iar fetița este pe numele meu,...si nu pot accepta să trăiască asa intr.un mediu indecent.

Marinela Zapciroiu a scris:

Bună ziua! Dacă nu vă înțelegeți cu mama fetei trebuie să introduceți o cerere de chemare în judecată prin care să solicitați autoritate părintească comună, stabilirea domiciliului copilului (fie la mamă, fie la dvs, aspect ce reiese în urma unei discuții în amănunt - cu privire la intențiile dvs de viitor, locuință, etc). De regulă instanțele stabilesc domiciliul copilului la mamă (condițiile mai bune nu sunt neapărat un motiv determinant pentru instanță în vederea stabilirii domiciliului copilul la dvs), însă în ceea ce privește autoritatea părintească (custodia în termeni populari) regula este în sensul celei comune.

Faptul ca ea are un iubit nu va ajuta la proces.
Incercati sa va găsiți avocat care sa va scoată un program de vizita cât mai larg.
Custodie comuna veți obține.

gi-jane2, moderator