Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 1 CIM si un part time= exceptie de la suprataxare part ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

1 CIM si un part time= exceptie de la suprataxare part time sau nu?

Buna ziua!
Una dintre exceptiile suprataxaii contractelor part-time este: "realizeaza in cursul aceleiasi luni venituri din salarii sau asimilate salariilor in baza a doua sau mai multe contracte individuale de munca, iar baza lunara de calcul cumulata aferenta acestora este cel putin egala cu salariul de baza minim brut pe tara"
Din acest paragraf, eu inteleg ca trebuie sa ai cel putin 2 CIM-uri (cu baza lunara de calcul cumulata aferenta cel putin egala cu salariul de baza minim brut pe tara) pentru a te incadra la aceasta exceptie.
Cu alte cuvinte, daca ai un singur CIM si un part time, indiferent daca baza de calcul cumulata a acestora (CIM+part time) depaseste minimumul brut pe tara, nu te mai incadrezi la exceptia de la supra taxare, corect?
Va multumesc!
Daca ai un CIM cu norma inteagra si unul cu timp partial te incadrezi la exceptii.
Multumesc!