Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daca un angajat cu 8 ore are toata luna absente ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daca un angajat cu 8 ore are toata luna absente nemotivate, se ...

Daca un angajat cu 8 ore are toata luna absente nemotivate, se mai plateste cas si cass la nivel de salariu minim?
Daca contractul de muncă este suspendat, iar suspendarea este înregistrată în Revisal, contribuțiile sociale (CAS si CASS) se vor calcula la venitul realizat și nu la nivelul salariului minim brut pe țară.

Dacă contractul de muncă nu este suspendat, pentru zilele de absențe nemotivate, se va calcula CAS/CASS la salariul minim pe economie.