Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, Dacă am un angajat pe salariul minim pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, Dacă am un angajat pe salariul minim pe economie ...

Bună ziua,

Dacă am un angajat pe salariul minim pe economie și nu mai vine la serviciu după 5 zile, se plătesc contribuțiile aferente celor 2550 de lei? Ori se plătesc în funcție de nr. de ore lucrate (40 ore)?

Mulțumesc!
Referat întocmit de superiorul ierarhic direct, înregistrare sub forma de absențe nemotivate; atenție, suspendarea trebuia raportată in Revisal și termenul e depășit (exista posibilitatea aplicării unei amenzi în cazul unei inspectii ITM); îi dați un avertisment scris și orele nelucrate se pontează ca absențe nemotivate, respectiv nu plătiți nici salariu net și nici contribuții pentru perioada cu pricina
Loredana Șerban a scris: [...]

Art. 51
(2)
Contractul individual de muncă poate fi suspendat în situaţia absenţelor nemotivate ale salariatului, în condiţiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil, contractul individual de muncă, precum şi prin regulamentul intern.

Din punctul meu de vedere, daca nu exista prevazuta suspendarea, in aceasta situatie, in C.I.M., R.O.I. sau C.C.M. consider ca nu are obligatia raportarii absentelor in Revisal.
MadalinaBac., utilizator
Suspendarea este facultativa în acest caz.