avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj tarziu - taxe vanzator?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj tarziu - taxe vanzator?

Buna ziua,
Prezint urmatorul caz:
- divort acum 2 ani, un imobil cu credit ipotecar asupra caruia nu s-a facut atunci partajul, se face acum prin notar cu acceptul bancii si prin preluarea creditului de catre una dintre parti, cealalta primind in fata notarului o suma de bani in schimbul partii lui de imobil. Persoana care a primit suma pentru a renunta la jumatatea de imobil are de platit taxe la stat in calitate de vanzator? Daca da, care sunt acestea?
Multumesc mult, daca nu am fost clar, revin cu detalii.
O zi buna!
Cel mai recent răspuns: viorel2rusu , utilizator 14:12, 19 Ianuarie 2010
De fapt este vorba despre o sulta stabilita de catre instanta de judecata care i se atribuie partii care a renuntat la jumatatea de imobil care a facut obiectul partajului. In sine nu este un act de vanzare, deci nu se plateste nicio taxa, partea care a incasat sulta nefiind vanzator fiind doar parte intr-un proces de partaj care s-a finalizat.
buna ziua!
este vorba de un act de partaj.
veti face act aditional la contarctul de credit, act de partaj, act aditional la contractul de ipoteca.
tudorioan a scris:

De fapt este vorba despre o sulta stabilita de catre instanta de judecata care i se atribuie partii care a renuntat la jumatatea de imobil care a facut obiectul partajului. In sine nu este un act de vanzare, deci nu se plateste nicio taxa, partea care a incasat sulta nefiind vanzator fiind doar parte intr-un proces de partaj care s-a finalizat.

Nu se face prin tribunal, divortul a fost acum 2 ani, atunci declarand ca nu au bunuri de impartit (n-au stiut ca asta inseamna fals in acte, spera sa nu afecteze cu nimic situatia actuala - acum lucrurile rezolvandu-se la un notar).
Ultima modificare: Marți, 19 Ianuarie 2010
viorel2rusu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despagubire prin credit ipotecar briliant_desguise briliant_desguise Buna ziua, Postez acest mesaj aici, din pacate nu am gasit o sectiune dedicata strict unui astfel de subiect... Sper sa ma ajutati cu un raspuns, chiar daca ... (vezi toată discuția)
N-am facut partajul la apartament... outofside outofside Buna ziua tuturor, am urmatorul caz: - m-am casatorit - am luat credit ipotecar si am cumparat un apartament - am divortat si am declarat ca n-avem de facut ... (vezi toată discuția)
Preluare credit prima casa de catre unul din coplatitori paula_pescar paula_pescar Buna ziua, Am nevoie de ajutor cu privire la actul care trebuie facut pentru preluarea a 50% dintr-un credit Prima Casa luat acum 2 ani pentru reintregire. ... (vezi toată discuția)