Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj tarziu - taxe vanzator?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj tarziu - taxe vanzator?

Buna ziua,
Prezint urmatorul caz:
- divort acum 2 ani, un imobil cu credit ipotecar asupra caruia nu s-a facut atunci partajul, se face acum prin notar cu acceptul bancii si prin preluarea creditului de catre una dintre parti, cealalta primind in fata notarului o suma de bani in schimbul partii lui de imobil. Persoana care a primit suma pentru a renunta la jumatatea de imobil are de platit taxe la stat in calitate de vanzator? Daca da, care sunt acestea?
Multumesc mult, daca nu am fost clar, revin cu detalii.
O zi buna!
De fapt este vorba despre o sulta stabilita de catre instanta de judecata care i se atribuie partii care a renuntat la jumatatea de imobil care a facut obiectul partajului. In sine nu este un act de vanzare, deci nu se plateste nicio taxa, partea care a incasat sulta nefiind vanzator fiind doar parte intr-un proces de partaj care s-a finalizat.
buna ziua!
este vorba de un act de partaj.
veti face act aditional la contarctul de credit, act de partaj, act aditional la contractul de ipoteca.
tudorioan a scris:

De fapt este vorba despre o sulta stabilita de catre instanta de judecata care i se atribuie partii care a renuntat la jumatatea de imobil care a facut obiectul partajului. In sine nu este un act de vanzare, deci nu se plateste nicio taxa, partea care a incasat sulta nefiind vanzator fiind doar parte intr-un proces de partaj care s-a finalizat.

Nu se face prin tribunal, divortul a fost acum 2 ani, atunci declarand ca nu au bunuri de impartit (n-au stiut ca asta inseamna fals in acte, spera sa nu afecteze cu nimic situatia actuala - acum lucrurile rezolvandu-se la un notar).
viorel2rusu, utilizator