Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Tatal meu a decedat din pacate acum cativa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Tatal meu a decedat din pacate acum cativa ani. A ...

Buna ziua,
Tatal meu a decedat din pacate acum cativa ani.
A fost casatorit legal cu mama timp de o perioada foarte indelungata.
Mama are 2 copii din o casnicie anterioara, la momentul cand s-a recasatorit cu tata ei erau mici. Dupa o perioada, m-am nascut eu deci 3 frati in familie.
Nu exista nici o succesiune sau testatment.
Dupa decesul mamei, cum este corect dpdv legal sa se imparta bunurile ramase?
Multumesc frumos
La moștenirea tatălui dvs va veni mama dvs, în calitate de soț supraviețuitor și dvs, iar dvs veți moșteni 3/4 din 1/2, iar mama 1/4 din 1/2. Cealaltă cotă de 1/2 este cota mamei, în calitate de soție supraviețuitoare, cotă care se va împărți la decesul ei.