Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tatăl meu vrea sa ma dea afara din casa, mama e in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tatăl meu vrea sa ma dea afara din casa, mama e in Spania am ...

Tatăl meu vrea sa ma dea afara din casa mama e in spania am facut o mica cearta cu cumnatul meu într-o seară si neam certat poate tata sa ma dea afara fara a avea un motiv bine întemeiat eu am muncit la el in casa imi vreau si eu dreptul meu ?
Legal,casa ii apartine si va poate da afara oricand.Nu va poate da afara doar in cazul in care sunteti minor.
Care "drept"? Casa este a parintilor atata timp cat sunt in viata.
Da, tatal poate sa te dea afara pentru scandaluri si ce mai faci. Nu te poate da afara daca esti minor. Dar te poate trimite la o institutie de reeducare pentru minori.