Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Statut functionari publici. Contractul de munca pt ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Statut functionari publici. Contractul de munca pt functionari publici debutanti in urma ...

Contractul de munca pt functionari publici debutanti in urma unui concurs este pe 3 luni sau perioada nedeterminata? Multumesc!
Funcționarii publici nu au contract de muncă. În cazul funcționarilor publici debutanți, perioada de stagiu este de 1 an, la finalul căreia se face o evaluare: rezultatul poate fi numirea ca funcționar public definitiv sau eliberarea din funcție, în cazul în care evaluarea activității s-a finalizat cu calificativul necorespunzător.