Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Salarii confidentiale in Asociatii proprietari?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Salarii confidentiale in Asociatii proprietari?

De ce salariile angajatilor Asociatiilor de proprietari sunt confidentiale?
Sunt platite de locatari. Vrem sa stim pe ce se cheltuiesc banii nostri. Nu ni se permite accesul la acte. Exista vre-un alt for care sa-i verifice in afara de acel fiasco numit "adunare generala"? La noi sunt 4 angajati plus presedinte. Exclud cenzorul care e necesar. Si se zvoneste ca fiecare are peste (echivalentul a) 1000 € salar. Pentru 3 ore pe zi, 3 zile pe saptamana, numai dimineata. Dintre toti, doar contabila se vede ca munceste.
Nu e nimic confidențial. Se votează în AG aceste indemnizații, conform art. 53 din legea 196 din 2018. Tot conform aceleiași legi, art. 28 aveți dreptul să cereți copie după PV al ultimei AG în care s-a votat cuantumul indemnizațiilor. Nu acționează GDPR, pentru că s-a votat indemnizația unor funcții, nu a unor persoane.

Conform disp L nr 196/2018 indemnizatiile personalului angajat al asociatiei de proprietari sunt hotarate de catre participantii la adunarea generala si sunt cuprinse in bugetul de venituri si cheltuieli anual
Conform disp l nr 196/2018 reprezentantii asociatiei de proprieari au obligatia legala dupa adunarea generala sa afiseze la loc vizibil hotararile adoptate de catre particpanti
Conform displ nr 196/2018 indemnizatiile se consemneaza in lista lunara de intretinere astfel ca nu pot fi apreciate drept confidentiale
Nu este confidenţial.
Sunt unii care vor sa tina secret fata de altii dar nu au acest drept.
Puteti solicita în scris și aveți și drept la proces dar sa nu încercați fără avocat intrucat se mizează pe faptul ca oamenii nu cunosc legea.

Se mai mizează și pe faptul ca unii judecători greșesc.

Banii dati la avocat se recuperează de la asociație dacă câștigați procesul.
Mulți nu știu acest lucru.

Manuela Rășină, administrator

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:
Nu este confidenţial.
Sunt unii care vor sa tina secret fata de altii dar nu au acest drept.
Banii dati la avocat se recuperează de la asociație dacă câștigați procesul.
Mulți nu știu acest lucru.

Adevarat, vor sa tina secret.
Adevarat, multi nu stiu legile (macar ce e necesar) si nu-si cunosc drepturile.
Multumesc pentru sfat.
@ynocentta In lista lunara de intretinere sunt ascunse in "cheltuieli generale pe apartament" unde mai intra si alte cheltuieli marunte. Nu stim cat de acolo sunt salariile.