avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, va rog sa imi spuneti in cazul unui divort ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, va rog sa imi spuneti in cazul unui divort cu bunuri ...

Buna ziua,

va rog sa imi spuneti in cazul unui divort cu bunuri comune in rate.(ma refer la 2 apartamente luate cu credit de la banca). cum se face partajul?
multumesc
Cel mai recent răspuns: DlGoe , utilizator 05:25, 25 August 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ramane unul cu cate un credit si cu cate un apartamen, se echivaleaza loturile, se plateste si o sulta daca e cazul.
se ia si acordul bancii/lor ca fiecare sa se incadreze pt preluarea creditului
puteti sa asteptati sa terrninati de achitat si sa faceti apoi la notar partajul celor 2 apartamente.
Ultima modificare: Luni, 22 August 2022
gi-jane2, moderator
Cred ca pana cand nu veti platiti ultimul leut la ambele apartamente n-are rost sa va ganditi la partaj! Se va opune banca/bancile, nu vor sa le scapati din gheare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj Adrianapoto Adrianapoto Bună, Am divorțat de soțul meu de curând. Anul trecut am achiziționat cu prima casa un apartament împreună cu sotul meu în acel moment. A fost luat ... (vezi toată discuția)
Lamuriri partaj goguta10 goguta10 Buna ziua, impreuna cu sotul meu am achizitionat un apartament la care mai avem si acum credit la banca.In urma divortului de el am ramas cu copilul in acel ... (vezi toată discuția)
Partaj apartament mihaillito mihaillito Am achizitionat in urma cu 3 ani prin programul prima casa un apartament impreuna cu sotia mea. Amandoi suntem proprietari, eu sunt debitor la credit iar ea ... (vezi toată discuția)