Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... ONG - Casa de marcat?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

ONG - Casa de marcat?

Buna ziua!

ONG organizeaza concursuri sportive. Participantii platesc o taxa de participare, doar prin virament bancar.

Acest ONG e obligat sa aiba casa de marcat, in conditiile in care nu incaseaza niciodata cash?

Multumesc!
AndrewD, utilizator
Nu.
Multumesc pentru raspuns!

Daca acelasi ONG ar incasa cash taxa de participare la concursurile pe care le organizeaza, atunci ar avea obligatia de a detine casa de marcat fiscala?

Imi puteti indica, va rog, care este temeiul legal pentru exceptarea de la utilizarea casei de marcat electronice in cazul acestui ONG?