Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In cazul unei proceduri de executare silita la care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In cazul unei proceduri de executare silita la care expertul ...

In cazul unei proceduri de executare silita la care expertul topograf care a facut masuratorile si ridicarea topografica in timpul procesului acuma nu vrea sa participe la executarea silita pentru a indica reperele gipis prin care s-a facut grantuirea scriptica si nici nu vrea sa puna la dispozitie reperele acestor coordonate. Ce se poate face cui trebuie sa ne adrsam. Va multumim

Buna ziua,

Nu am mai întâlnit aceasta situație pana acum. In mod normal executarea silită se efectuează conform hotararii judecătorești, nefiind nevoie de o a doua expertiza, când in discutie sunt bunuri imobiliare. Totuși, dacă se impune efectuarea unei expertize, dl executor poate desemna un expert sau se poate solicita instanței de judecată lămurirea dispozitivului hotararii pentru a lămuri expertiza efectuată, as merge sincer pe a doua varianta. Vorbiți și cu dl. executor.

Cu stima,
Av. Jasmine Oancea
Expertul topograf si-a indeplinit sarcina prin depunerea raportului de expertiza la dosarul cauzei si acceptarea platii onorariului de expert de catre instanta. nu are obligatia sa participe efectiv la executarea silita.