avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Va rog mult sa ma ajutați cu un raspuns legat de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Va rog mult sa ma ajutați cu un raspuns legat de sporul de 15% ...

Va rog mult sa ma ajutați cu un raspuns legat de sporul de 15% pentru handicap !
Am certificat de handicap grad ACCENTUAT, permanenent , mentionez ca handicapul este fizic, certificatul l-am obținut în acest an si lucrez la o firma privata, nu sunt angajata la stat.
Asi vrea sa stiu daca am dreptul la acest spor de 15% din salariu de bază ?
Ultima modificare: Joi, 25 August 2022
Vio B7, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:38, 26 August 2022
Nu aveți dreptul la acel spor daca lucrați în sectorul privat.
Nu este corect, se face discriminare !
Este foarte corect, statul nu poate impune acordarea unor sporuri în sectorul privat. Acest lucru se poate decide prin c.i.m, prin c.c.m. aplicabil, prin regulamentul intern.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 153/2017 art 22 naemateescu naemateescu Persoanele cu handicap accentuat care lucreaza la privat nu beneficiaza de sporul de 15 % conf art 22 legea 153/2017 ? Este o discriminare legislativa sau ... (vezi toată discuția)
Spor 15 % salariu.handicap accentuat. netsky netsky Buna ziua, Am citit undeva ca se acorda un spor de 15 % din salariu, persoanelor care detin un certificat de incadrare in grad de handicap accentuat sau ... (vezi toată discuția)
Indemnizație/ spor la salariu pt. pers.cu handicap (active) cernatlarisa cernatlarisa De cand se adauga sporul de 15% la salariu pt persoanele cu handicap grav sau accentuat încadrate în muncă? Multumesc! (vezi toată discuția)