Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Va rog mult sa ma ajutați cu un raspuns legat de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Va rog mult sa ma ajutați cu un raspuns legat de sporul de 15% ...

Va rog mult sa ma ajutați cu un raspuns legat de sporul de 15% pentru handicap !
Am certificat de handicap grad ACCENTUAT, permanenent , mentionez ca handicapul este fizic, certificatul l-am obținut în acest an si lucrez la o firma privata, nu sunt angajata la stat.
Asi vrea sa stiu daca am dreptul la acest spor de 15% din salariu de bază ?
Vio B7, utilizator
Nu aveți dreptul la acel spor daca lucrați în sectorul privat.
Nu este corect, se face discriminare !
Este foarte corect, statul nu poate impune acordarea unor sporuri în sectorul privat. Acest lucru se poate decide prin c.i.m, prin c.c.m. aplicabil, prin regulamentul intern.