Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... în cazul în care soțul divorțat, cumpara un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

în cazul în care soțul divorțat, cumpara un apartament după ...

în cazul în care soțul divorțat, cumpara un apartament după divorț și având un copil dintr-o căsătorie anterioară, se recăsătorește cu o alta persoana, având si ea la rândul ei proprietate și copii dintr-o căsătorie anterioară, va rog sa ne explicați cum se vor impartii bunurile după decesul unuia sau altuia. Mulțumesc
sotul supravietuitor mosteneste 1/4 si copilul, respectiv copiii, impart egal 3/4.
(ce a cumparat sotul dupa divort e bun propriu si daca moare, sotia mosteneste 1/4 si copilul lui, 3/4.
daca moare sotia, din bunul ei propriu, sotul mosteneste 1/4, iar copiii ei impart 3/4.)