avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... în cazul în care soțul divorțat, cumpara un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

în cazul în care soțul divorțat, cumpara un apartament după ...


în cazul în care soțul divorțat, cumpara un apartament după divorț și având un copil dintr-o căsătorie anterioară, se recăsătorește cu o alta persoana, având si ea la rândul ei proprietate și copii dintr-o căsătorie anterioară, va rog sa ne explicați cum se vor impartii bunurile după decesul unuia sau altuia. Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 14:53, 25 August 2022
sotul supravietuitor mosteneste 1/4 si copilul, respectiv copiii, impart egal 3/4.
(ce a cumparat sotul dupa divort e bun propriu si daca moare, sotia mosteneste 1/4 si copilul lui, 3/4.
daca moare sotia, din bunul ei propriu, sotul mosteneste 1/4, iar copiii ei impart 3/4.)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire ilike ilike va rog sa ma lamuriti intr-o problema:am un copil dintr-o casatorie anterioara,sotul meu are si el la randul lui un copil din prima casatorie.Impreuna mai avem ... (vezi toată discuția)
Drept la apartament IKALIKA IKALIKA Tatal meu a avut un apartament cumparat de el. A cunoscut o femeie si a vandut apartamentul. Impreuna cu aceasta au cumparat un alt apartament . Pe contractul ... (vezi toată discuția)
Soțul meu are o moștenire de pe urma mamei fiind unicul moștenitor ... Mantescu Mantescu Soțul meu are o moștenire de pe urma mamei fiind unicul moștenitor care rezultă din decesul mamei lui .Santem căsătoriți de 14 ani și în concubinaj ... (vezi toată discuția)