Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am avut proces cu asociația de proprietari, am primit ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am avut proces cu asociația de proprietari, am primit ...

Bună.....
Am avut proces cu asociația de proprietari,am primit sentința definitiva după recurs,unde asociația a pierdut procesul și este obligata la plata despăgubirilor. Plata se v-a face doar prin obligatie(executare silita).Știe cineva care este procedura și cât dureaza?
Mulțumesc!
Plata se poate face de buna voie, adresati le o notificare si dati le un termen scurt pt plata, indicand eventual un cont bancar.

Daca nu achita, legalizati hotararea si mergeti la un executor judecatoresc care sa o puna in executare silita.
Contactati executor judecatoresc responsabil teritorial ,depuneti copie dupa hotararea judecatoreasca definitiva,
urmeaza ca executorul sa deschida dosar de executare silita
Executorul judecatoresc urmeaza sa comunice asociatiei de proprietari somatie de plata