avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am avut proces cu asociația de proprietari, am primit ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am avut proces cu asociația de proprietari, am primit ...

Bună.....
Am avut proces cu asociația de proprietari,am primit sentința definitiva după recurs,unde asociația a pierdut procesul și este obligata la plata despăgubirilor. Plata se v-a face doar prin obligatie(executare silita).Știe cineva care este procedura și cât dureaza?
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:38, 26 August 2022
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Plata se poate face de buna voie, adresati le o notificare si dati le un termen scurt pt plata, indicand eventual un cont bancar.

Daca nu achita, legalizati hotararea si mergeti la un executor judecatoresc care sa o puna in executare silita.
Contactati executor judecatoresc responsabil teritorial ,depuneti copie dupa hotararea judecatoreasca definitiva,
urmeaza ca executorul sa deschida dosar de executare silita
Executorul judecatoresc urmeaza sa comunice asociatiei de proprietari somatie de plata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare de buna voie Crinel Crinel In urma unui proces,in fond, paratul a fost obligat la plata unei sume de bani si in recurs s-a diminuat aceasta suma. Care este procedura prin care paratul ... (vezi toată discuția)
Nerespectare hotarare definitiva instanta brandusa11 brandusa11 Buna ziua. Pe scurt, am fost data in judecata de catre asociatia de proprietari deoarece refuzam sa platesc niste penalitati pe care le consideram nelegale. ... (vezi toată discuția)
Cum sa fac sa se aplice sentinta pentru a primi drepturile banesti? UzoigweMoisAndreea UzoigweMoisAndreea Buna ziua ,am avut un proces in care sotul ,care este cetatean strain , cerea drepturile banesti dupa ce acesta a fost concediat de la servici in mod abuziv ... (vezi toată discuția)