Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Daca tatal meu a lasat totul mostenire ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Daca tatal meu a lasat totul mostenire fetei vitrege ...

Buna ziua! Daca tatal meu a lasat totul mostenire fetei vitrege cu, contract de vanzare-cumparare se mai face succesiune? Multumesc!
Daca nu mai exista interes cu ceva bunuri/drepturi nu .
Dar ce inseamna mostenitor rezervatar? Mulțumesc!
Nu s a incalcat dreptul meu de mostenitor rezervatar?
S a facut act de vanzare cumparare cu renta viagera.
Pentru a lăsa moștenire trebuie să fii puțin cam mort. Iar pentru a încheia un contract trebuie să fii destul de viu prin locurile pe unde umbli (notariat). Expresia „a lăsat moștenire ...cu contract” este nepotrivită.

Mai exact, a încheiat un act între vii. Iar actul astfel încheiat este (aparet, cel puțin) un act cu titlu oneros (renta). iar nu o liberalitate (donație/act cu titlu gratuit).

Da, sunteți moștenitor rezervatar, dar ... Rezerva succesorală este partea din bunurile moştenirii la care moştenitorii rezervatari au dreptul în virtutea legii, chiar împotriva voinţei defunctului, manifestată prin liberalităţi ori dezmoşteniri.

După toate apartențele (că alte amănute n-am) nu aveți ce să reduceți/obțineți.
romascanu, moderator