Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testamentul lasat de parinti poate fi atacat de fratii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testamentul lasat de parinti poate fi atacat de fratii mei?

Buna ziua .Am o scurta intrebare.Am un testament lasat de parintii .Testament notarial .Fratii pot ataca acest testament ??
da.
Da. Copiii sunt mostenitori rezervatari. Adica au dreptul la rezerva succesorala (= partea din bunurile moştenirii la care moştenitorii rezervatari au dreptul în virtutea legii, chiar împotriva voinţei defunctului, manifestată prin liberalităţi ori dezmoşteniri)
In cazul dvs, fratii pot ataca testamentul pentru incalcarea rezervei succesorale. Testamentul urmeaza a fi redus in limita cotelor care li se cuvin fratilor.

Testamentul este recomandabil persoanelor care nu au copii. Pe langa faptul ca e atacabil de ceilalti descendenti, testamentul in sine nu este act de proprietate si ca atare, trebuie dezbatuta succesiunea. Unde obligatoriu trebuie sa fie toti mostenitorii prezenti.
Daca parintii dvs au dorit sa va faca o liberalitate, ati fi putut incheia un act din timpul vietii (vanzare cumparare/donatie/intretinere).