avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 980 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna seara! In luna Decembrie a anului 2019,am fost ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna seara! In luna Decembrie a anului 2019,am fost implicat ...

Buna seara!
In luna Decembrie a anului 2019,am fost implicat în 2 incidente,soția a fost agresata de un individ încadrarea făcută a fost de tentativa de act sexual,iar eu lovire și alte violente cu 16 zile necesare vindecării.
Au trecut aproape 3 ani și nimic,care ar fii durata legală pentru judecarea unui dosar?
Din cate am înțeles dosarul ar fii la Procuror.
Ce pot face pentru rapiditatea procesului?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:38, 30 August 2022
Buna ziua, dosarul poate dura ani chiar si 4-5 pana la solutionare in functie de aglomerarea organelor de urmarire penala. Aveti posibilitatea de a face o cerere de urgentare su o contestatie pentru durata procesului.
Și cui ar trebui sa mă adresez cu cererea?

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, dosarul poate dura ani chiar si 4-5 pana la solutionare in functie de aglomerarea organelor de urmarire penala. Aveti posibilitatea de a face o cerere de urgentare su o contestatie pentru durata procesului.

Depinde cu care dintre ele, cea de urgentare la parchet si contestatia la instanta.
Puteți să îmi spuneți care ar fii pedepsele pentru cei 2?
Primul tentativa act sexual,certificat medico-legal 1-2 zile.
Al 2-lea lovire și alte violențe 14-16 zile certificat medico-legal+infracțiune distrugere.

Madalina Pascu a scris:

Depinde cu care dintre ele, cea de urgentare la parchet si contestatia la instanta.

Pentru urgentare trebuie sa apelati la avocat specializat in urgentari.
Sunt avocati de mare finete juridica si nu este indicat sa mergeti asa aiurea la orice avocat.
Vedeti doar ca exista ceva probleme...

Insa, va trebui ca avocatul sa studieze dosarul penal caci altfel nu va putea sa isi motiveze cererea.
Este posibil sa existe si ceva probleme de probatiune.
Cu actele sexuale pot exista adesea probleme in ceea ce priveste dovezile.
Am aparat multi suspectati de tentativa de viol si fara flagrant ori probe certe au scapat basma curata.Insa, erau si nevinovati...probabil...desi partea feminina avea alta opinie...

Deci, avocatul dvs. va trebui sa analizeze si probatiunea, sa analizeze si sa interpreteze probele.
O persoana nu poate fi condamnata doar pe vorbe de tentativa de viol sau de viol consumat pentru ca beneficiaza de prezumtia de nevinovatie.
Nu este asa de simplu precum pare...

In cazul in care persoana presupus agresoare va fi condamnata penal va veti recupera si banii dati la avocat.

Scris din Bucuresti 2022
Ultima modificare: Marți, 30 August 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Condamnat pt. viol la 5 ani si 10 luni, pe baza unor minciuni vasile14 vasile14 Am un baiat de 19 ani care pe 6-XI-2014, a fost condamnat pentru viol in grup la 5 ani si 10 luni, de Judecatoria Roman. Impotriva sentintei s-a facut Apel. Pe ... (vezi toată discuția)
Viol - urme vaginale? studenta9 studenta9 Este adevarat ca in cazul unui viol, cand fata nu vrea, ea nu se umezeste corespunzator si apar vanatai sau rupturi de muschi? Mi-a zis cineva... Vreau ... (vezi toată discuția)
Violarea de domiciliu cipriang4s cipriang4s buna seara! am fost lovit si eu si sotia in curte la mama de 2 indivizi cu scanduri, eu am obtinut certificat medico legal de 6 zile si sotia de 5 zile ce pot ... (vezi toată discuția)