avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! S-a vorbit anul trecut despre transferul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! S-a vorbit anul trecut despre transferul banilor din ...

Transfer bani de la Pilon 2
Buna ziua!

S-a vorbit anul trecut despre transferul banilor din Pilonul 2 de pensii private la pensia de stat, in baza unei cereri.
Va intreb daca cineva dintre Dvs a facut acest transfer si daca merita sa avem toti banii la stat renuntand la siguranta oferita de un privat(daca se poate spune siguranta…).
Daca da, ce s-a imbunatatit? Inseamna ca s-a marit suma cu care s-a contribuit lunar??
Eu platesc cei 25% la salariul minim si am vazut ca aproape 100 lei din cei 650 se duc la pilon 2..
A facut cineva acest transfer? Si cum ati procedat?
Multumesc!
Ultima modificare: Luni, 29 August 2022
Ganoderma13, utilizator

Alte discuții în legătură

Pensie privata pilon 2 pt. angajata insarcinata!! colombina colombina Buna seara, eu cu sarcina mea, va intreb din nou. In cazul in care m-am decis pe ultima 100 de metrii sa-mi fac pensie privata chiar daca am peste 35 de ... (vezi toată discuția)
Mostenire pensie privata nn Dogh Dogh Va salut. Tatal meu avea pensie privata la NN , dupa decesul lui am ramas singurul mostenitor mama renuntand la mostenirea pensiei private in favoarea mea. Cei ... (vezi toată discuția)
Recuperare bani de la pilonul 2 dumitruzaharia dumitruzaharia Buna seara. In luna ianuarie 2018 doresc sa depun dosarul de pensionare anticipata partial.Intrucat nu am optat pentru Pilonul 2 privat,de unde pot recupera ... (vezi toată discuția)