Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Buna ziua, Tatăl meu care a decedat recent, avea un ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Buna ziua, Tatăl meu care a decedat recent, avea un credit de ...

Buna ziua,

Tatăl meu care a decedat recent, avea un credit de nevoi personale cu asigurare la BCR.
După deces am pus la dispoziție asiguratorului toate actele necesare însă acesta a refuzat plata poliței de asigurare.
Tatăl meu suferea de o boală cronică preexistenta, și anume diabet, boala despre care asiguratorul a fost informat în momentul semnării contractului într-o anexă stampilata și semnată.
Răspunsul acestuia a fost că nu a fost informat în legătură cu nicio boala preexistentă, deși presupun că ar trebui ca și acesta ar trebui să dețină o copie a contractului. In același răspuns asiguratorul mai spunea faptul că oricum nu ar putea despăgubi datorita condiției preexistente.
Întrebarea mea este următoarea..de ce a mai acceptat asiguratorul sa încheie polița deși știa de boala tatălui meu, și existența riscului ca decesul sa survină din cauza acestei boli, exista vreo șansă să fie acționat în instanță?
*Printre cauzele decesului se află și diabet zaharat tip 2

Va mulțumesc!
Daca ziceti ca aveti dovada ca stia, de boala, aveți șanse mari sa castigati in instanta.