Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... daca un mostenitor a fost omis de la succesiune cum ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

daca un mostenitor a fost omis de la succesiune cum mai poate ...

daca un mostenitor a fos omis de la succesiune cum mai poate fi repus in drepturi ca mostenitor
multumesc
Responsabilitatea este a notarului care nu a convocat la succesiune toti mostenitorii, sa refaca documentul.
Se poate contesta in instanta actul de mostenire.
Se poate solicita in instanta anularea certificatului si dezbaterea succesiunii.

POPA GHEORGHE a scris:

Responsabilitatea este a notarului care nu a convocat la succesiune toti mostenitorii, sa refaca documentul.
Se poate contesta in instanta actul de mostenire.

Si notarul cum ar fi putut sa stie numarul real al mostenitorilor?
Notarul a convocat mostenitorii a caror existenta a fost declarata de ceilalti mostenitori si de martori.
raluk0207, utilizator
In astfel de cazuri se merge la avocat cu actele.
Se poate contesta in instanta si anula dar trebuie vazute normele de drept aplicabile.
Nu este un proces chiar simplu dar depinde de mai multe lucruri pentru cat de bine va decurge.

Primul pas este de a se merge la avocat.
Nu se deschide mai intai procesul si apoi se merge la avocat.
Este bine de stiut acest lucru caci multi nu il stiu...

Scris din Bucuresti 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat