Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... La o donatie cu stipularea in actul notarial a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

La o donatie cu stipularea in actul notarial a dreptului de uzufruct ...

La o donatie cu stipularea in actul notarial a dreptului de uzufruct in favoarea donatorului, cine are obligatia platii impozitului pe imobilul respectiv ? Proprietarul de ``proprietate nuda`` sau beneficiarul de uzufruct viager?
Proprietarul evident. Uzufructuarul are doar un drept de folosință. Impozitul este pe proprietate deci se va plăti de cel ce are proprietatea și nu uzul.