avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plata sulta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plata sulta

Buna ziua,

In cat timp instanta obliga platirea unei sulte pentru un imobil ?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: loanabelciu , utilizator 13:16, 20 Ianuarie 2010
buna ziua!
daca partile nu stabilesc de comun acord un termen pt plata sultei, atunci de la data ramnerii definitive a hot se poate cere excutarea silita a sultei.
Intelegerea intre parti nu va exista 100 %...
...pai in cazul in care se doreste a se face un credit pentru plata sultei, acest credit nu se poate face decat dupa ce hotararea este definitiva (...nu stiu ce banca ar accepta o hotarare care nu este definitiva...).
Dupa ramanerea hotararii definitive in cat timp se poate face plata sultei ?...citisem pe undeva ca in maxim 6 luni de la data ramanerii definitive a hotararii...
Cum pot "lungi"/mari acest termen ?
Nicio banca nu ofera credit intr-o singura zi :(

Multumesc.
Ultima modificare: Marți, 19 Ianuarie 2010
loanabelciu, utilizator
buna ziua!
in 6 luni daca si partea adversa este de acord, daca nu, poate trece la executare silita.
...si daca cel care plateste sulta nu dispune de acei bani ce se intampla cu imobilul ?
In cat timp se aplica executarea silita (cat dureaza) ?
Nu se pot obtine macar 2 luni (fara acordul celeilalte parti) ?...totusi, instanta cred ca are un cuvant de spus...
Ultima modificare: Marți, 19 Ianuarie 2010
loanabelciu, utilizator
ok, atunci de ce ati mai soicitat sa vi se atribuie imobilul in lotul dvs?
nu stiati ca o sa aveti de platit sulta, nu aveati o idee de cuantumul acesteia?

Alte discuții în legătură

Partaj lorianca lorianca in partajul cu fostul meu sot mi s-a atribuit apartamentul cu dreptul de sulta in termen de 6 luni, eu nu am acesti bani, pot face credit ipotecar? ... (vezi toată discuția)
Modalitati de plata sulta loanabelciu loanabelciu Buna ziua, V-as ruga sa-mi spuneti ce modalitati de plata sunt acceptate in instanta pentru plata sultei (mai bine zis avem un apartament cu 3 camere ce ... (vezi toată discuția)
Sulta - partaj apartament eu1984 eu1984 Buna ziua , Va rog sa-mi spuneti , plata sultei , stabilite in urma unui partaj pentru un apartament , trebuie platita imediat de la inchieirea partajului , ... (vezi toată discuția)