Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plata sulta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plata sulta

Buna ziua,

In cat timp instanta obliga platirea unei sulte pentru un imobil ?

Multumesc.
buna ziua!
daca partile nu stabilesc de comun acord un termen pt plata sultei, atunci de la data ramnerii definitive a hot se poate cere excutarea silita a sultei.
Intelegerea intre parti nu va exista 100 %...
...pai in cazul in care se doreste a se face un credit pentru plata sultei, acest credit nu se poate face decat dupa ce hotararea este definitiva (...nu stiu ce banca ar accepta o hotarare care nu este definitiva...).
Dupa ramanerea hotararii definitive in cat timp se poate face plata sultei ?...citisem pe undeva ca in maxim 6 luni de la data ramanerii definitive a hotararii...
Cum pot "lungi"/mari acest termen ?
Nicio banca nu ofera credit intr-o singura zi :(

Multumesc.
loanabelciu, utilizator
buna ziua!
in 6 luni daca si partea adversa este de acord, daca nu, poate trece la executare silita.
...si daca cel care plateste sulta nu dispune de acei bani ce se intampla cu imobilul ?
In cat timp se aplica executarea silita (cat dureaza) ?
Nu se pot obtine macar 2 luni (fara acordul celeilalte parti) ?...totusi, instanta cred ca are un cuvant de spus...
loanabelciu, utilizator
ok, atunci de ce ati mai soicitat sa vi se atribuie imobilul in lotul dvs?
nu stiati ca o sa aveti de platit sulta, nu aveati o idee de cuantumul acesteia?