Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

in partajul cu fostul meu sot mi s-a atribuit apartamentul cu dreptul de sulta in termen de 6 luni, eu nu am acesti bani, pot face credit ipotecar? ...cum?...fara ca el sa semneze...nu se poate comunica cu el..
DEPINDE DE SUMA...POATE GASITI O BANCA FARA CREDIT IPOTECAR..ESTE IMPOSIBIL SA NU GASITI....ACESTA E CAZUL IN CARE DORITI APARTAMENTUL...DACA NU...SUNT SI ALTE MODALITATI..::)
care ar fi ele,alte modalitati...suma este de 15000euro
Din momentul raminerii definitve a hotaririri apartamentul devine proprietatea dv. exclusiva si putei garanta cu el
buna ziua!
solutia ar fi sa faceti cu fostul sot un contract de imprumut pe suma de 15000 euro, contract pe care il veti incheia in forma autentica.
ulterior sa dea o declaratie ca si-a primit intreaga sulta datorata conform sentintei X declaratie in baza careia sa radiati privilegiul copartasului din Cf-ul imobilului.
iar dvs sa faceti demersuri pe la institutiile bancare in vederea acordarii creditului.
ioana_cristea a scris:

buna ziua!
solutia ar fi sa faceti cu fostul sot un contract de imprumut pe suma de 15000 euro, contract pe care il veti incheia in forma autentica.
ulterior sa dea o declaratie ca si-a primit intreaga sulta datorata conform sentintei X declaratie in baza careia sa radiati privilegiul copartasului din Cf-ul imobilului.
iar dvs sa faceti demersuri pe la institutiile bancare in vederea acordarii creditului.

Solutia e viabila doar intre partile care se inteleg perfect si intre care exista o deplina incredere (fiind vorba de 15000 euro trebuie destul de multa incredere). Cam greu de grezut ca cei care tocmai au divortat au o astfel de incredere unul intr-altul. In afara de acest aspect parca scria mai sus ca sotul nu prea e de gasit.

Singura solutie cred ca o puteti gasi la banca unde trebuie sa incercati sa gasiti intelegere pentru ca hotararea de partaj ramasa definitiva garanteaza ca sunteti unic proprietar insa sotul are un privilegiu pentru suma de 15000 euro.