Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul la concediu paternal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul la concediu paternal

Buna seara,
Sunt insarcinata, urmeaza sa nasc curand si sotul meu intentioneaza sa beneficieze de concediul paternal prevazut de L. 210/1999, 5 zile + 10 zile in baza cursului de puericultura.
Acum angajatorul l-a anuntat ca ei nu sunt obligati sa acorde aceste drepturi... si singura varianta e sa isi ia concediu legal. Din cate inteleg eu, nu au prevazute aceste drepturi in CIM si nici nu exista un CCM la nivel de societatea.
E posibil sa nu poata beneficia de nici macar o zi libera pt nasterea copilului?... primul copil
Multumesc!
Buna ziua,
Conform legii actualizate, dreptul de concediu paternal este de 10 zile si angajatorul este obligat sa il acorde salariatului.
Acest drept nu poate fi limitat si noul statut al salariatului nu poate sa determina angajatorul sa il discrimineze sau sa ii desfaca contractul de munca din acest motiv.
Angajatorul are obligația de a aproba concediul paternal și de a informa angajații cu privire la dreptul stabilit potrivit legii.

Soțul dvs poate sa sesizeze ITM-ul.
Chiar daca nu exista un CCM la nivelul societatii unde sa fie prevazute aceste drepturi?
Este suficient sa faca o cerere in baza legii?
Multumesc!

Mihail Croitoru a scris:

Buna ziua,
Conform legii actualizate, dreptul de concediu paternal este de 10 zile si angajatorul este obligat sa il acorde salariatului.
Acest drept nu poate fi limitat si noul statut al salariatului nu poate sa determina angajatorul sa il discrimineze sau sa ii desfaca contractul de munca din acest motiv.

Sa depună cerere....este un drept stabilit prin lege, chiar dacă nu exista ccm.