Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In cazul detasarii unui functionar public care ocupa o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In cazul detasarii unui functionar public care ocupa o functie ...

In cazul detasarii unui functionar public care ocupa o functie de conducere( director general adjunct) la o alta institutie pe un post inferior( director executiv), salariul favorabil fiind de la institutia de la care pleaca, va fi preluat cu toate drepturile salariale avute ?si care dintre cele 2 institutii va face plata salariului? Mentionez ca functionarii din cadrul institutiei care il preia, nu beneficiaza de sporuri,
laana, utilizator
Pe perioada detaşării funcţionarul public îşi păstrează funcţia publică şi salariul. Dacă salariul corespunzător funcţiei publice pe care este detaşat este mai mare, el are dreptul la acest salariu.

Plata o face unitate la care este detasat.