avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 947 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acum 4 ani am primit tutela exclusiva a fetei mele ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acum 4 ani am primit tutela exclusiva a fetei mele printr-o hotărâre ...

Acum 4 ani am primit tutela exclusiva a fetei mele printr-o hotărâre definitiva.Dupa 4 ani ma cheama in instanta fostul sot prin care solicita schimbarea domiciliului fetei la el,custodie comuna si obligarea platii la pensie alimentara de catre mine in cuantumul de 25% din venitul realizat.Vreau sa stiu daca odata ce hotararea mea este doar definitiva mai poate fi atacata dupa mai bine de 4 ani?Va multumesc!
Ultima modificare: Joi, 1 Septembrie 2022
AlinaStefan85, utilizator
Cel mai recent răspuns: AlinaStefan85 , utilizator 13:14, 2 Septembrie 2022
Nu e atacata hotararea dvs, dar nu are autoritate de lucru judecat.
Cand se schimba imprejurarile care au stat la baza luării primei hotarari, poate fi făcută alta cerere.
Nu neaparat va avea castig de cauza.
Ce îl face sa actioneze in instanta, ce s-a schimbat? Poate ati plecat in strainatate si ati lasat copilul la bunici,
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie sa formulați urgent întâmpinare în dosar ca să puteți menține vechea hotarare nemodificata.
Contactați un avocat și discutați în detaliu apărarea după ce ii expuneți pe larg întreaga situație.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru ca nevoile minorilor fluctueaza in functie de varsta lor , pentru ca conditiile se schimba, hotararile in cauzele cu minori nu se bucura niciodata de autoritate de lucru judecat.

De aici noua actiune a tatalui minorei,

Va trebui sa va faceti apararile in termen la fel ca si in cazul primului dosar.
Nu am plecat si nici nu am lasat copilul.Doar ca mi-am schimbat domiciliu fara forme legale si stau cu copilul la alta adresa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stabilire domiciliu minor ulterior unei hotarari definitive si irevocabile GinaDeac GinaDeac Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca pot cere in instanta stabilirea domiciliului copiilor mei in strainatate, desi s-a dat o hotarare in acest sens in urma ... (vezi toată discuția)
Nerespectarea hotararii judecatoresti timoficiuc ramona timoficiuc ramona Buna ziua.Sunt tata si am o fetita de 8 ani care este trecuta pe numele meu.Din cauza neintelegerilor m am despartit de mama fetei mele .Instanta ia ... (vezi toată discuția)
Ma judec de 3 ani la judecătoria pitesti ptr stabilire ... Anyțq Anyțq Domnilo ma judec de 3 ani la judecătoria Pitesti ptr stabilire domiciliul minor/ care minora a fost părăsită de mama/protecția copilului Argeș mi-o dă ... (vezi toată discuția)